Pes pro nás není jen nejvěrnějším přítelem, ale stále více ho bereme jako právoplatného člena rodiny. Dopřáváme mu spousty hraček, pořizujeme kvalitní, prodyšné pelíšky, krmíme ho vybranými pamlsky nebo mu dokonce plníme šatník módními oblečky.

V mnoha rodinách se pes stává milovaným a rozmazlovaným „dítětem“. Občas to ale s péči přeháníme, krmíme čtyřnohého mazlíčka příliš či nevhodným jídlem, a problém je na světě.

Štěňata člověku rozumí už po narození, mají to v genech.
Psi se rodí se schopností člověku hned porozumět. Mají to v genech

Za obezitu psa je vždy zodpovědný jeho majitel. Na vině je nadbytečný příjem energie v potravě, případně její nedostatečný výdej. Až se pověstné ucho utrhne a začnete u svého psa pozorovat následující příznaky, jako jsou dušnost, snížená kondice, neochota k pohybu či dokonce nezvládání toalety, bude už trochu pozdě.

„Líná brambora“, nebo zdravý pes?

Nejlepší ochranou v boji s nadváhou a obezitou je prevence. Základem je psa naučit zdravému chování už od narození. Vyhněte se nadměrnému krmení štěněte, nepřilepšujte mu zbytky od oběda a rozhodně mu nenechávejte plnou misku po celý den.

„Psy bychom měli krmit pouze stravou určenou speciálně pro ně, buď komerční, nebo doma připravovanou podle ověřených receptur,“ říká MVDr. Stanislava Krausová z Veterinární kliniky Iris v Táboře. Pro většinu plemen je v dospělosti vhodné krmení jednou denně.

Už u malého štěněte pamatujte také na pravidelný pohyb. Hrajte si s ním, choďte na častější a kratší procházky spojené i s mentálním cvičením, třeba aportováním. Zkrátka ať si zvykne na aktivitu odmala. Nenechávejte ho doma ležet na pohovce jakou línou bramboru.

Španělští chrti galgo
Skončili by oběšeni či zastřeleni. Češi adoptují psy v nouzi z jiných zemí

„U obézního psa se s větší pravděpodobností vyskytnou závažná onemocnění – ortopedická, kardiovaskulární, endokrinologická i dermatologická. V podstatě jde o zátěž všech systémů v těle,“ dodává veterinářka. Obezita také výrazně zkracuje střední délku života.

Zdravá strava společně s pravidelným pohybem psa před nadváhou spolehlivě ochrání.

Kroky v boji s psí obezitou

Nutričně vyvážená strava
Pořizujte svému čtyřnohému mazlíčkovi jen kvalitní krmivo a nepřekračujte optimální dávku, kterou vám doporučí veterinář. Pro přesné dávkování použijte odměrku.

Pokud se u vašeho psa vyskytnou nějaké zdravotní potíže, upravte mu stravu a zařaďte do diety doporučené potravinové doplňky.

Dostatečný pohyb
Nejenže psa pohybem udržujete v dobré kondici, ale nejrůznějšími aktivitami posilujete i váš vzájemný vztah. Dopřejte si pravidelné procházky v lese, aportování v parku, plavání, společný běh okolo domu, zařaďte i výcvik na cvičáku nebo navštivte kamarády, kteří mají také psy, a nechte je společně vydovádět.

Na rozdíl od lidí si psi zuby většinou nečistí denně.
Správná péče o psí chrup je důležitá. Nezanedbejte ji

Nebojte se aktivity obměňovat, pro psa i pro vás to bude jistě vítaným zpestřením. Pamatujte jen na to, že staří nebo artritičtí psi se nemohou pohybovat stejně jako zdravá zvířata.

Sledujte jeho hmotnost
Pokud už má váš pes nadváhu, stanovte si realistické cíle a postupujte pomalu. Upravte stravu na základě doporučení veterináře, dopřejte pejskovi pravidelný pohyb, sledujte a zapisujte si jeho hmotnost.

Ideální tempo úbytku hmotnosti jsou 2 % celkové váhy týdně.

Jaký vliv má kastrace?
Změna hormonálních poměrů po kastraci má určitý vliv, ale ne zásadní. Zvířata po kastraci jsou obvykle klidnější a méně aktivní. Po operaci je tedy nutné rozumně korigovat krmnou dávku a zařazovat pohybové aktivity.