Pokud nebude žádná legislativní změna na celorepublikové úrovni, mělo by krajské zastupitelstvo koncem ledna tuto záležitost uzavřít.

„Nikomu jinému samozřejmě zrušení vnucovat nemůžeme,“ doplnil hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek. „Myslím si, že zrušení poplatků je technicky mnohem snažší než jejich zavedení,“ dodal hejtman.

Velká reforma

Hejtman uznává, že zdravotnictví potřebuje velkou reformu.

„Například od pojišťoven toho pojištěnci mnoho nedostávají. Problém je s tím, sehnat zubaře, problém je v platbách za položky v lékárnách, kde velké částky platí lidé chronicky nemocní nebo starší,“ zmínil některé záležitosti Jiří Běhounek. Jednání ohledně poplatků jsou v plném proudu. Ať už v Praze v parlamentu, nebo na úrovni krajů.

Ředitel jihlavské nemocnice Jan Procházka nemá o rušení poplatků zatím od zřizovatele žádné oficiální informace. Z tohoto důvodu se k problematice včera nechtěl vyjadřovat.

Pacienti by zrušení poplatků vesměs vítali.

„Nechápu, proč mám platit u doktora, když si celý život přispívám na zdravotní pojištění,“ konstatoval Bohumil Havlíček z Jihlavy. „Jsem ráda, že se poplatky zruší. Ale šedesát korun za pobyt v nemocnici si klidně budu platit dál. Doma by mě jídlo vyšlo na mnohem víc peněz,“ podotkla důchodkyně Ludmila Stejskalová.

Podobný názor má i jedna ze sanitářek v jihlavské nemocnici.

„Určitě bych zrušila poplatky v lékárnách. Platbu za pobyt v nemocnici bych nechala, ale sazbu bych snížila na 50 korun,“ tvrdí žena.
Pro zrušení poplatků se vyjádřila i jedna z oslovených zdravotních sester: „Poplatky bych ale zrušila celoplošně, u soukromých lékařů.“

LENKA POSPÍŠILOVÁ, MICHAELA HROZKOVÁ …:text

Hejtman: V poplatcích musíme sladit noty

Jihlava/ Do vysočinského hejtmanského křesla přesedlal z nemocnice. Nyní řeší Jiří Běhounek mimo jiné otázku nemocničních poplatků.
Jak to vypadá s jejich zrušením? Deník se ve čtvrtek ptal v rozhovoru.

V jaké fázi jsou nyní jednání o zrušení poplatků v krajských nemocnicích?

Osobně pevně věřím, že se vše vyřeší na úrovni jednání v Poslanecké sněmovně a Senátu. Víme, že toto jednání se v parlamentu uskuteční v příštím týdnu. V případě, že z něj nevzejde žádné řešení, pak my na Vysočině se budeme sami od prvního února snažit splnit náš slib, který jsme dali voličům.

Slíbili jste zrušení poplatků. Jaký by na to byl podle vás vhodný mechanismus?

Zde je to i otázka jednání s hejtmany ostatních krajů. Ta budou probíhat příští týden v Brně. Tam bychom chtěli sladit noty, abychom postupovali v jednotlivých krocích co nejkoordinovaněji. Aby poplatky neměl každý kraj jinak.

A jak to s tím harmonickým postupem zatím vypadá?

Poplatky by byly vraceny zřejmě formou daru v našich krajských nemocnicích. Zatím se shromažďují názory a dělají propočty. Je ale předpoklad, že administrativní zátěž bude nižší nebo stejná jako doposud, když poplatek třeba vybírala sestra v ordinaci.

Darovací smlouva? Jak by fungovala?

Pacient by v ordinaci podepsal, že přijímá dar. Tuto záležitost ale nyní řeší několik právních kanceláří a institucí. Takže bych zatím nechtěl zabíhat do podrobností, jak bude tento mechanismus fungovat.

Středočeský kraj, který vede nyní hejtman David Rath, nepostupoval harmonicky. Tam již poplatky zrušeny byly. Jak se na to díváte?

Ano, David Rath poplatky zrušil úplně. Udělal to tak trochu proti dohodě hejtmanů. My jsme čekali na ostatní kolegy, kteří ještě neměli schválené krajské rozpočty na rok 2009. Myslím, že ve středních Čechách právě zvolili formu darovací smlouvy.

Kolik peněz lidé na Vysočině nechali v krajských nemocnicích na poplatcích?

Asi 75 milionů korun. Poplatek ve výši 60 korun za pobyt v nemocnici, o kterém uvažujeme, že bychom jej jako formu platby za „hotelové“ služby zachovali, pak zajistil výtěžnost asi 35 milionů korun.

Praxe ve Středočeském kraji

Hejtman Středočeského kraje David Rath již poplatky zrušil. Takto novou praxi v nemocnicích mimo jiné popsal: „Nařizuji, aby písemné darovací smlouvy byly uzavírány pouze s těmi pacienty, kteří si je vyžádají. S ostatními se uzavře ústní dohoda o daru kraje, přičemž její uzavření se jednoduše vyznačí v dokumentaci pod zápisem o vyšetření, nebo na blanketu receptu. Nejlepší se mi jeví všechna příslušná místa vybavit razítkem s textem: „Přijal dar od Středočeského kraje na úhradu regulačních poplatků.“ Ústní dohodu uzavře, na základě jednoduchého dotazu, příslušný ošetřující zdravotnický pracovník.

JAROSLAV PACLÍK …:text