Zubaři totiž mají plno a nové lidi přijímají jen výjimečně. Zájemci o registraci často klepou na dveře ordinace Eimada Hanny, zubního lékaře v Kamenici nad Lipou. „Máme plno. Nové pacienty přijímáme pouze, pokud se někteří ze stávajících odstěhují, přehlásí jinam nebo zemřou,“ popsal Hanna.

„Proto pravidelně každého čtvrt roku aktualizujeme kartotéku, abychom měli přehled o tom, zda nějací pacienti ubyli a můžeme přijmout nové,“ vysvětlil Eimad Hanna s tím, že každé čtvrtletí se mu uvolní v průměru pět až deset míst.
„O zubaře je zájem. Jsme ohrožený druh,“ usmál se kamenický stomatolog. Čím to je? Největší problém podle Eimada Hanny spočívá v tom, 
že je málo nových zubních lékařů.

„Kapacita míst na fakultách je už řadu let pořád stejná, což podle mě není dobré. Měla by se alespoň o padesát procent navýšit, aby vysoké školy mohly přijímat více studentů stomatologie. To by pomohlo a za několik let by nás bylo zase víc,“ řekl Hanna, kterému se v ordinaci dveře netrhnou. „Objednací termíny máme plné až do listopadu,“ podotkl Hanna.

Pravidelná aktualizace kar᠆totéky se osvědčila také zubnímu lékaři z Počátek Stanislavu Mrvkovi. I on má přetlak pacientů. „Lidí, kteří se k nám hlásí, je poměrně dost, ale bohužel je musíme odmítat a říkat jim, ať se zkouší průběžně ptát, zda se nám neuvolnilo místo,“ uvedl Mrvka. Ten si pacienty, kteří už ho nenavštěvují, škrtá z evidence každého půl roku.

I když Stanislav Mrvka působí v Počátkách, neošetřuje pouze místní. „Jezdí k nám lidé ze všech koutů Pelhřimovska. Dokonce i ti, co přes týden pracují mimo okres, třeba v Praze, nám zůstávají věrní, protože i ve větším městě bývá shánění zubaře nejistý podnik,“ dodal Mrvka.  

Ani v Pelhřimově není situace o moc lepší. Jak řekla jedna z tamních zubařek Renata Kohoutová, stejně jako její kolegové, ani ona nové pacienty do své ordinace běžně nepřijímá. „Situace je stále beznadějná. Místo se uvolní, pouze když někdo odejde jinam nebo zemře,“ potvrdila Kohoutová.