V zemědělském družstvu v Těmicích už mají „pod střechou" řepku a začínají sklízet obiloviny. „Zatím nám přeje počasí a se žněmi jsme letos v předstihu. Loni touto dobou jsme s nimi teprve začínali," podotkl předseda těmického družstva Zdeněk Štefl.

Jak dodal, do polí vyjely tři kombajny. Dva jsou družstevní, další přijel na výpomoc až ze Slovenska. „Bez pomoci bychom se neobešli, při žních se hodí každý stroj a každá ruka," usmál se Štefl. Ženci do práce vyrážejí zpravidla okolo poledne, až na poli oschne rosa a vracejí se obvykle dvě hodiny před půlnocí.
Pracují tedy v době, kdy bývá největší horko.

„Naše dva kombajny jsou starší, a tedy ještě nemají klimatizaci, tam to kluci musejí vydržet, hodně pít a ochlazovat se. Stroj ze Slovenska, který nám pomáhá, už je novější a posádka v něm může i klimatizovat, takže se s vedrem vyrovnává snáz," popsal Štefl.

Na Těmicku už jsou žně v jedné třetině, a jak odhadl předseda, pokud bude příhodné počasí, mělo by být hotovo nejpozději do čtrnácti dnů.

Déšť není žádoucí

V Košeticích se zemědělci pustili do sekání jarního ječmene, po něm přijde na řadu ještě pšenice. „Jsme teprve na začátku hlavních žní. Před měsícem jsme sklidili ozimý ječmen, minulý týden jsme dosekli ozimou řepku a začali jsme sekat jarní ječmen. V případě příznivého počasí bychom měli hotovo za deset až dvanáct dní, ale déšť situaci komplikuje. Doba pro sklízení se tak minimálně zdvojnásobí," popsal stav žní v Agropodniku Košetice jeho ředitel Zdeněk Duffek.

Při výpočtu trvání žní vzal v úvahu, že má Agropodnik k dispozici dva vlastní a dva z jižní Moravy zapůjčené stroje. Sami po sklizni také nabídnou pomocnou ruku. „Až skončíme vlastní žně, nabídneme výpomoc někde v okolí, kde žně začnou později," doplnil ředitel.

Jednu třetinu žní, stejně jako v Těmicích, za sebou mají i ve Výrobně obchodním družstvu v Kámeni. Na rozdíl od těmických si ale kamenští zemědělci na počasí stěžují.

„Často prší, což pro nás znamená, že na pole někdy můžeme vyrazit až tak po druhé hodině odpolední, což nás brzdí," sdělil předseda výrobně obchodního družstva Josef Houček. Jak doplnil, zatím mají pokosenou ozimou řepku a začínají se sklízením žita a jarního ječmene.

O sklizení plodin se v Kámeni starají celkem tři kombajny, jeden „domácí" a dva výpomocné z jižní Moravy a ze Slovenska. Houček u některých plodin ale letos očekává menší výnosy. „Nižší cenu předpokládáme u řepky a také u jarních obilovin, kde se projevilo jarní sucho," nastínil Josef Houček.

Žněmi v těchto dech žijí i soukromí zemědělci. Sklizni se věnuje i Vratislav Sobek, který hospodaří na okraji Pelhřimova.

„V tomto období máme opravdu plné ruce práce. Naštěstí je letošní úroda velice dobrá. Domnívám se, že sklizeň budeme prodávat za vysoké ceny," konstatoval spokojeně soukromý zemědělec Sobek.