Ještě před několika dny to při pohledu na staveniště nového mostu přes řeku Želivku přitom rozhodně nevypadalo, že zbývá dokončit poslední práce. Zhotovitel se ale 18. října na 21. kontrolním dni, které půl roku trvající práce provázely, zavázal, že zprovozní krajskou silnici v dojednaném termínu. „Termín dokončení stavby není ohrožen,“ uvedla vedoucí oddělení investiční výstavby Krajské správy a údržby silnic Vysočiny Monika Vavřínková.

Ke zprovoznění silnice v režimu předčasného užívání má v souladu se smlouvami dojít 31. října. Kompletně má být pak stavba dokončena 30. listopadu letošního roku. „Termín kontrolní prohlídky k vydání rozhodnutí o předčasném užívání celého díla za účasti Městského úřadu Humpolec je stanoven na 31. října,“ doplnila Vavřínková.

Podle ní se v průběhu uplynulých měsících žádné komplikace na stavbě nevyskytly, takže z tohoto důvodu nečeká problémy ani ve chvíli, kdy práce finišují.

Rekonstrukce a výstavba mostu přes Želivku bude stát 16,3 milionu korun. Podle Moniky Vavřínkové se zhotovitel do rozpočtu „vejde“, cena uvedená ve smlouvě nebude překročena.

Na otevření silnice čekají i v obou obcích, kde pocítili dopad zbouraného starého mostu nejcitelněji. Napsat, že čekají netrpělivě, by ale nebylo úplně přesné. Samozřejmě že lidem, kteří cestovali v minulém půlroce mezi Křelovicemi a Želivem, objížďky cestu přinejmenším zdvojnásobily. „Jenže most bylo potřeba opravit a výsledek bude přínosem,“ poznamenal starosta Křelovic Jaromír Dolejš.

V Želivě se už někteří lidé na otevření silnice dotazovali na obecním úřadě. „Právě na takové dotazy jsem v poslední době odpovídal,“ prozradil želivský starosta Karel Chmel.

Současně přiznal, že půlrok, kdy byl most mimo provoz, u něho vyvolal rozporuplné pocity. „Od tranzitní dopravy jsme si docela odpočinuli, v minulých měsících tady byl nezvyklý krásný klid. Na druhé straně bylo rušněji na objížďkách,“ popsal atmosféru čekání na nový most Chmel.

Dopravu v oblasti Želiva, Křelovic i Červené Řečice letos poznamenaly ještě další práce na silnicích. „Naštěstí se všechno obešlo bez kolizí a nehod a silnice jsou opravené,“ doplnil křelovický starosta Dolejš.