Z Pelhřimovska se do letošních 72 hodin přihlásilo celkem deset projektů. Z toho polovinu obstarali žáci z žirovnické základní školy. „Děti už mají s tímto projektem zkušenosti, takže se zapojují s nadšením,“ pochvalovala si aktivitu svých žáků ředitelka Základní školy a Mateřské školy Žirovnice Dagmar Brýnová.

Žirovnické děti se letos zaměřily především na pomoc přírodě. Dnes tedy uklidí přístupovou cestu k tamnímu lesu a opraví ptačí budku, zasadí stromky na školní zahradě, podle jednoduchého plánku vyhledají studánku a vyčistí ji, seznámí se s charakteristickými znaky podzimní přírody a nasbírají si přírodniny a prvňáci se svými patrony z osmé třídy zasadí květiny pro své kamarády z mateřské školy.

Moštování ovoce.
Želivští milovníci jablek vyměnili mošt za slivovici

Zlepšovat své okolí budou děti od první do osmé třídy. „Projekt jsme pojali tak, že starší děti dohlíží a pomáhají těm mladším. Navíc máme jednotlivé práce a aktivity propojené, takže například děti z páté třídy připravují mladším dětem úkoly, které se týkají přírody,“ nastínila Brýnová výhody, které díky účasti téměř celé školy mají.

Prozradila také, že školáci dnes ale nesmí zapomenout ani na běžnou výuku. „Projektem se nebudeme zabývat celé dopoledne. Děti se také musí trochu učit,“ zasmála se ředitelka Brýnová.

Podle jejích slov děti v minulých letech připravily program pro místní důchodce. To prý ale letos nebylo z organizačních důvodů možné.

Důchodcům ale naopak letos, a to konkrétně dnes, pomohou školáci ze Želiva. Svůj projekt nazvali hravě, a to 2 - 102 aneb věk je jenom číslo, pomáháme bez rozdílu věku. „Žáci naší školy připraví a zrealizují program pro dvě generace. Navštíví školku v Želivě a Domov pro seniory v Pelhřimově,“ prozradila koordinátorka projektu Jana Jarošová s tím, že budou společně číst, hrát hry, vařit a také vyplejí záhony.

Promenáda kolem říčka Bělá.
Pelhřimovští se budou moci procházet kolem říčky

Zlepšovat své okolí budou v těchto dnech také studenti ze Střední průmyslové školy a Středního odborného učiliště Pelhřimov, děti ze Základní školy a Mateřské školy Vyskytná, žáci ze Základní školy Nový Rychnov a děti i dospělí ze Zajíčkova.

Do letošního projektu 72 hodin se zapojilo více než třicet tisíc dobrovolníků v celé České republice. Naplánováno mají přes 550 akcí, mezi kterými jsou například úklidy lesů, parků, dětských hřišť a školních pozemků, výsadby stromů a keřů nebo třeba sběr lesních plodů pro zvěř.

Akci pošesté pořádá Česká rada dětí a mládeže, jejímž cílem je zapojit do ní co nejvíce mladých lidí, přivést je k dobrovolné práci pro své okolí a ukázat, že mohou sami změnit věci, které se jim nelíbí.