V Novém Městě na Moravě hovořili ve čtvrtek osmnáctého ledna před desátou hodinou dopoledne o patnácti úrazech spojených právě s ledovkou. „Jedná se o zlomeniny i naraženiny. Pacienti přicházejí s poraněním pánve, zápěstí, kyčle, kotníku nebo ramene. Dva pacienty jsme museli hospitalizovat,“ řekla mluvčí novoměstské nemocnice Helena Zelená Křížová.

Zvýšené množství úrazů evidují také v třebíčské nemocnici. „Od rána bylo ošetřeno třináct lidí. Urgentní příjem se nezastavil,“ uvedla v půl dvanácté mluvčí tamní nemocnice Jitka Mácová. Šlo o zlomeniny rukou, nejčastěji zápěstí a loktů, vykloubená ramena a zlomeniny nohou, tedy kolen a kotníků. „Měli jsme tu také otřesy mozku a naražená záda,“ doplnila mluvčí s tím, že se zranily všechny věkové skupiny, nejvíce bylo dětí a seniorů.

Náledí. Ilustrační foto
Po ledovce hrozí náledí. Silnice i chodníky na Pelhřimovsku budou znovu klouzat

Poklidnější situace byla v Jihlavě, dle mluvčí Moniky Zachrlové tam lékaři mnoho úrazů spojených s ledovkou ošetřovat nemuseli. „Od rána se jedná o jednotky lidí, kdy uklouzli na ledovce. Předpovídali jsme, že bude vzhledem k předpovědi počasí více plno, toto byl slabý průměr,“ oddychla si Zachrlová. Kromě pohmožděnin ale šlo také o zlomeniny, které si vyžádaly hospitalizaci.

V Nemocnici Pelhřimov mají údaje od středeční šesté večerní, kdy už byla situace na chodnících kritická, do čtvrteční šesté ranní. To přišlo v souvislosti s pády na zledovatělém povrchu patnáct pacientů. „Nejčastějšími zraněními byly pohmožděniny a zlomeniny horních a dolních končetin. Lékaři ošetřovali i jedno poranění hlavy,“ řekla před polednem mluvčí nemocnice Alexandra Knapová s tím, že dopoledne už bylo poměrně klidné, co se úrazů týká.

Vysočinu pokryla ledovka. Ilustrační foto: Deník/Helena Zelená Křížová
Ledovka zahalila Vysočinu. Problémy měli řidiči na silnicích nižších tříd

I v Havlíčkově Brodě mají údaje od středečního večera do čtvrtečního rána. V souvislosti s ledovkou ošetřili jedenáct pacientů, jedna pacientka přijela sanitkou. „Převážně šlo o natažení vazů, zlomeniny a otřes mozku,“ komentovala mluvčí havlíčkobrodské nemocnice Petra Černo a dodala, že ve čtvrtek mezi osmou a desátou přišlo do úrazových ambulancí ještě pět pacientů na ošetření po včerejším pádu.