Málokterý závod v naší zemi se může pochlubit takovou tradicí jako finále seriálové soutěže v jezdecké všestrannosti a ve spřežení Zlatá podkova. V Humpolci se nyní od pátku do neděle koná jeho 49. ročník.

Při pestrém třídenním programu se představí více než 130 koní v sedlových i vozatajských kategoriích. Nebude chybět ani sedminásobná vítězka Zlaté podkovy Radka Dvořáková z Jezdeckého klubu Cavalier Rynárec a také loňský vítěz a mistr republiky ve všestrannosti Lubomír Vrtek, jehož teplokrevník Diráno 1 byl loni navíc vyhlášen Zlatým koněm závodů.

„Letos se můžeme těšit také na čtyři čtyřspřeží, tři z Rakouska a jedno z České republiky. Nebudou chybět ani divácky oblíbení poníci, kterých se na trati objeví asi deset," avizuje ředitel organizačního výboru Zlaté podkovy Jiří Klubal s tím, že nebudou chybět ani atraktivní neděl-
ní ukázky chladnokrevníků, které čeká tahání klády na zručnost a parkur. Na rozdíl od loňska letos Zlatá podkova nebude spojená s mistrovstvím České republiky.

Dobrá půda

Současné deštivější a chladnější počasí sice možná nepřeje zemědělcům při žních, ale závodníkům a koním na trati naopak ano. Půda se podle hlavního stavitele trati Zdeňka Kusého zdá nyní být ideální. „Nikde není mokro, půda není ani tvrdá, ani podmáčená," vysvětluje.

A zároveň ohlašuje zajímavou novinku letošního ročníku – úpravy překážek na trati. „Už na předkolo se stavěly nové skoky a budou i na finále. Trendem je, aby skok nebyl takzvaně prázdný, ale vyplněný, a tím i bezpečnější, aby do něj kůň nemohl spadnout," vysvětluje stavitel tratě Zdeněk Kusý, který má pro tuto činnost licenci na národní úrovni.

Jednoduše řečeno: kde byla dřív například kláda v určité výšce a 140 centimetrů od ní druhá kláda ve stejné výšce, tak letos mezi kládami budou fošny o tloušťce asi pět centimetrů, které se pod koněm neprolomí, a navíc celá překážka vypadá opticky mohutnější. Upravené překážky jsou nově nabarvené, aby byly atraktivní i pro diváky.

Tradičně se soutěž nevěnuje jen samotnému závodění, ale v pátek od 10 a od 14 hodin nabídla i přehlídku výkonných koní plemene český teplokrevník, kdy se hodnotil kůň a jeho výstroj i po stránce estetické.

Humpolecký víceboj

Naplánovat akci se stovkami návštěvníků není nic jednoduchého. Jak vysvětluje Jiří Klubal, nejužší přípravný tým čítá patnáct lidí, při samotných závodech pak pomáhá až čtyřicet lidí plus sezvaní rozhodčí. A to se už nyní pomalu začíná připravovat i jubilejní padesátá Zlatá podkova 2015. „Určitě chystáme publikaci 
s kvalitními fotografiemi, dále samotnou výstavu fotografií a také ocenění osobností spjatých se závodem," dodává Jiří Klubal.

V Česku už více než 15 let přibývá koní a jejich počet se za posledních deset let zdvojnásobil. Letos jich podle evidence bylo skoro 81 tisíc, zatímco v roce 2000 to bylo asi 24 tisíc. Jen pro srovnání – po roce 1945 bylo v tuzemsku 450 tisíc těchto zvířat . Na Vysočině je koní méně než v jiných krajích. Důvodem je to, že je tu méně bohatých chovatelů.

Odráží se podle Jiřího Klubala tento nárůst počtu koní 
i v zájmu o soutěže jako Zlatá podkova? „Jen částečně, spíše vznikají nové malé jezdecké kluby a zájem je vyšší hlavně u soutěží na nižších úrovních. Kdežto Zlatá a Stříbrná podkova jsou už poloprofesionální soutěže, a navíc jsou díky všestrannosti náročnější – je to pro jezdce i koně takový víceboj," vysvětluje.

Příprava koní na soutěž trvá několik let. Nejlepší stáří zvířat je od osmi do deseti let, v nejvyšší kategorii ve Zlaté podkově mohou startovat koně od sedmi let.

Sami pořadatelé na místním školním statku chovají asi 38 koní a z nich se jich ve Zlaté podkově objeví patnáct.