„Na náměstí se na zlatou neděli vydáváme každý rok a během dne se tu objevíme tak dvakrát, třikrát. Dcerka a její kamarádka zpívají s pěveckým sborem Podkolenky, který dnes vystupuje v rámci pódiového programu, takže je také podpoříme. Nejvíce si užíváme tu úžasnou atmosféru a ještě dokupujeme takové ty maličkosti, jako je například jmelí," usmála se jedna z návštěvnic akce Irena Šikýřová z Pelhřimova.

Už čtvrt hodinu po deváté hodině ranní se na náměstí scházeli první zvědavci, aby „okoukli", co všechno program tradiční akce letos zahrnuje. Malí i velcí sledovali řadu hudebních i divadelních vystoupení. Na pódiu se během dne představily například pěvecké sbory Podkolenky, humpolecký TUCET či Zábojáček. Pozvání od pořadatelů přijal také operní pěvec, rodák z Pelhřimova žijící ve Vídni, Vladimír Stejskal.

Návštěvníci nadšeně očekávali živý betlém v podání divadelního souboru Domino při Domu dětí a mládeže Pelhřimov. Divadelníci skrze představení obeznámili diváky s příběhem narození Ježíše. A publikum se dokonce do hry občas zapojilo. Když postava pastýře řekla druhému pastýři, že má červený nos, ozvalo se z „hlediště": „To má asi z rumu!"

Máme rádi zvířata

Hlavně malí účastníci akce se evidentně nemohli nabažit přítomných zvířat. Někteří krmili holuby, jiní se soustředili na ovce a kozy v ohradě a další se nedočkavě hrnuli k velbloudovi a lamě. „To víte, že za velbloudem jsme se s dětmi museli hned podívat," smála se Kateřina Krejčí z Pelhřimova. Ta dále prozradila, že i její rodina se Zlaté neděle na radnici účastní každoročně. „Užíváme si hlavně tu atmosféru. Také si zkoušíme zdobit perníčky a samozřejmě zpíváme koledy," řekla Krejčí.

Celou akci moderovali Miroslav Marek a Luboš Rafaj z pelhřimovské Agentury Dobrý den, která je jejím spoluorganizátorem. Součástí pódiového programu byl také křest nové knihy českých rekordů Czech Book of Records. A ani včera nechyběl v „městě rekordů" rekord – pod největší čajovou konvičkou na světě (640 litrů) podávali organizátoři teplé nápoje pro zahřátí. Návštěvníci si samozřejmě pochutnávali i na obří vánočce, kterou vždy připraví pracovníci Pekárny Adélka.

Zlatá neděle na radnici představila i tradiční řemesla, vánoční zvyklosti a činnost pelhřimovských organizací. Ve stáncích mohli zájemci nakoupit poslední vánoční drobnosti či horké nápoje a jiné dobroty k snědku. Na pelhřimovské náměstí rovněž doputovalo betlémské světlo, jež si zájemci mohou připálit v kostele sv. Bartoloměje.