V Humpolci se koná příští víkend jeho 49. ročník. Při pestrém třídenním programu se představí více než 130 koní v sedlových i vozatajských kategoriích. Nebude chybět ani sedminásobná vítězka Zlaté podkovy Radka Dvořáková z Jezdeckého klubu Cavalier Rynárec a také loňský vítěz a mistr republiky ve všestrannosti Lubomír Vrtek, jehož teplokrevník Diráno 1 byl loni navíc vyhlášen Zlatým koněm závodů.

„Letos se můžeme těšit také na čtyři čtyřspřeží, tři z Rakouska a jedno z České republiky. Nebudou chybět ani divácky oblíbení poníci, kterých se na trati objeví asi deset," avizoval ředitel organizačního výboru Zlaté podkovy Jiří Klubal s tím, že nebudou chybět ani atraktivní nedělní ukázky chladnokrevníků, které čeká tahání klády na zručnost a parkur. Na rozdíl od loňska letos Zlatá podkova nebude spojená s mistrovstvím České republiky.

Současné deštivější a chlad᠆nější počasí sice možná nepřeje zemědělcům při žních, ale závodníkům a koním na trati naopak ano. Půda se podle hlavního stavitele trati Zdeňka Kusého zdá nyní být ideální. „Nikde není mokro, půda není ani tvrdá, ani podmáčená," vysvětlil.

A zároveň ohlásil zajímavou novinkou letošního ročníku. Jde o úpravy překážek na trati. „Už na předkolo se stavěly nové skoky a budou 
i na finále. Trendem je, aby skok nebyl takzvaně prázdný, ale vyplněný, a tím i bezpečnější, aby do něj kůň nemohl spadnout," popsal stavitel tratě Zdeněk Kusý, který má pro tuto činnost licenci na národní úrovni.

Jednoduše řečeno: Kde byla dřív například kláda v určité výšce a 140 centimetrů od ní druhá kláda ve stejné výšce, tak letos budou mezi kládami fošny o tloušťce asi pět centimetrů, které se pod koněm neprolomí, a navíc celá překážka vypadá opticky mohutnější. Upravené překážky jsou nově nabarvené, aby byly atraktivní i pro diváky.

Tradičně se humpolecká soutěž nevěnuje jen samotnému závodění, ale v pátek od 10 a od 14 hodin nabízí rovněž přehlídku výkonných koní plemene český teplokrevník. Při této přehlídce se hodnotí kůň a jeho výstroj i po stránce estetické.

Na Zlaté podkově závodí i pořadatelé, kteří na školním statku chovají asi 38 koní a z nich se jich v soutěži objeví 15.

A domácí se v celostátní špičce rozhodně neztratí. Třeba loni byla Markéta Máchová na koni Aféra desátá v mistrovství republiky a dvanáctá ve finále Zlaté podkovy. Ve Stříbrné podkově byla Nelly Kůsová s koněm Korse pátá a v Bronzové podkově ve starší kategorii domácí jezdkyně Simona Bozděchová s Corratinem soutěž vyhrála.

V Soutěži nadějí pak ve starší kategorii byla Nikola Čeledová s koněm Ether III třetí a v mladší kategorii získali humpolečtí všechna tři první místa, v čele s Andreou Beranovou na koni Nebari.

Zlatá podkova je i společenskou událostí. Kromě závodu nabízí i vyžití pro děti – i letos budou připraveny atrakce v podobě kolotočů a lunaparku a nebude chybět občerstvení. V sobotu večer bude zábava.

Program soutěží

Pátek: 8.00 Drezurní zkoušky
10 a 14.00 teplokrevníci
Sobota: 8.00 Terénní zkoušky sedlových soutěží
15:00 Maraton spřežení
20:00 Zábava
NeděleHumpolecké náměstí:
9:00 koncert ZUŠ, mažoretky
10:00 průvod městem s koňmi
kolbiště Dusilov:
9:00 parkury sedlových soutěží 11:00 ukázka chladnokrevných koní (tah klády)
12:30 překážková jízda spřežení 14:00 parkury sedlových soutěží a dekorování vítězů