Nejen takové příběhy zajímavých lidí nabídne další ročník Živé knihovny, který se uskuteční hned na několika místech Pelhřimova. Pelhřimovská Hodina H společně s Městskou knihovnou Pelhřimov tak připravila na páteční podvečer 15. března netradiční program, během kterého si budou moci zájemci popovídat se zajímavými lidmi, kteří si prošli určitými životními peripetiemi, často neveselými, a jsou připraveni o všem otevřeně hovořit.

A jak to celé vlastně funguje? Jde v podstatě o takovou malou knihovnu. „Přijdete, vypůjčíte si “živou knihu” a listujete v ní po daný čas. To znamená, že si s jednou z osob sednete a máte prostor pro otevřený rozhovor. Na úvod se “živá kniha” představí a pak už se můžete ptát na vše, co vás zajímá,“ popsala Eva Havlíčková z Hodiny H, jak Živá knihovna vypadá v praxi.

Zájemci se budou moci potkat například s Dariou, která pracuje jako koordinátorka projektu OKNO - otevři k násilí oči.

Poskytovat pomoc obětem domácího násilí se rozhodla poté, co sama zažila na vlastní kůži, co to domácí násilí je a jak hodně musí člověk vynaložit odvahy se z násilí vymanit. „Živou knihou budu počtvrté. Když chceme měnit společnost, nesmíme mlčet a čekat, že problémy za nás vyřeší někdo jiný. Musíme o věcech, které nás trápí, mluvit,“ vysvětlila Daria, proč se do projektu Živá knihovna zapojila.

Příchozí budou moci mluvit mimo jiné i s Vladimírem. Ten se narodil s dědičnou oční chorobou a od narození je nevidomý. Jako dítě byl Vladimír hyperaktivní, s rodinou bydlel na vesnici a rodiče ostatních dětí nechtěli, aby si s jejich dětmi hrál. Ve škole měl problémy a pomohla mu až speciální škola v Praze, kde se naučil spoustu věcí, jako třeba chodit s holí nebo vařit. Během střední školy bydlel na internátě, kde mu začal klasický „studentský život“. Teď studuje v Praze. Vladimír je také hrdý na svůj romský původ, a proto se snaží v této oblasti angažovat.

Živá knihovna se uskuteční od 18 do 20 hodin v Městské knihovně Pelhřimov, Hodině H a pelhřimovské Kavárně Ateliér. „Jelikož jde o velmi zajímavé knihy, nejlepší je si “živou knihu”, která vás nejvíce zaujme, dopředu zarezervovat. Rezervace jsou možné ve čtyřech půlhodinových intervalech,“ informovala Eva Havlíčková.