Letošní celkové výdaje města činí osmačtyřicet a půl milionů korun, příjmy jsou ale o sedm milionů menší. Žirovnici proto čeká hospodaření na dluh. Podobu rozpočtu zastupitelstvo pečlivě zvažovalo už od podzimu loňského roku.

„Schodek pokryjeme ze dvou zdrojů. Pět a půl milionu zajistíme z bankovního úvěru, zbytek zaplatíme z fondu rezerv,“ vysvětlil starosta František Plešák.

Dotace nemohou stačit na všechno

Smlouvu na úvěr už má město schválenou. Půjčku bude splácet pět nebo deset let. K tomuto řešení Žirovnici vedl především úspěch v několika žádostech o dotace.

Na uskutečnění dotovaných projektů si totiž město bude muset také přispět. Nemalou spoluúčast na financování si vyžádá oprava bývalého zámeckého pivovaru i rekonstrukce čističky odpadních vod.

Do všech investičních akcí letos padne téměř dvacet milionů korun. „Kromě pivovaru a čističky ještě chceme vybudovat novou silnici k zástavbě rodinných domů. A pokud vyjde dotace z ministerstva životního prostředí, pustíme se také do rozsáhlé renovace budovy základní školy,“ nastínil Plešák.

Výdaje na zajištění fungování všech organizací a běžných potřeb města se vyšplhají na dvacet devět milionů korun. A co na podobu letošního rozpočtu říkají obyvatelé Žirovnice?

„Proti úvěru na hospodaření města nic nenamítám. Půjčky si dnes bere kdekdo. Nevidím důvod, proč by nemohlo i město. Pokud je potřeba opravit čističku nebo starou budovu jako pivovar, je jasné, že v rozpočtu bude potřeba víc peněz než obvykle,“ mínila Lucie Pánová.

Lidé ztrátu nepocítí

Sami obyvatelé to, že radnice hospodaří na úvěr, nijak nepocítí. „Lidé se nemusí bát. Deficit letošního rozpočtu se jich nedotkne,“ ujistil František Plešák.

S podobnou situací má už Žirovnice zkušenosti. „Úvěr na hospodaření si město bralo už před patnácti lety,“ dodal na závěr starosta.