Největší chloubou blížící se mezinárodní výstavy Zahrada Vysočiny, která se tu koná už po pětapadesáté, budou dvě na první pohled podobné květiny, a to statné lilie a křehčí denivky. „Letos bude kromě tradičních lilií i velká expozice denivek, což je teď jedna z nejvhodnějších květin,“ lákal předseda žirovnických zahrádkářů Josef Kříž.

Příchozí se mohou těšit na největší výstavu lilií v České republice. „Mezi desítkami druhů lilií od dvacítky vystavovatelů sice nebudou už odkvetlé asijské hybridy, ale plně je nahradí nové odrůdy lilií ze současné skupiny krásných orienpetů, což jsou orientální hybridy křížené s hybridy trubkovitými,“ popsala Marie Fronková ze Žirovnice.

Na žirovnický zámek se sjedou pěstitelé ze všech koutů České republiky, ale i ze zahraničí. „Přijede asi dvacet špičkových pěstitelů prakticky z celé republiky. Budeme mít i expozici od nejlepšího šlechtitele ze Slovenska, který svoje výpěstky dodává i do Spojených států a je tam uznávaný jako jeden z nejlepších v Evropě,“ pochlubil se Kříž.

Hrad Kámen napříč staletími
OBRAZEM: Hrad Kámen se představil napříč staletími

Kromě už zmíněných květin mohou návštěvníci obdivovat například růže nebo doplňkovou expozici včelařů. V sobotu na nádvoří navíc vystoupí mažoretky z Telče a v neděli odpoledne se tady představí folklorní soubor z Jarošova nad Nežárkou.
Zahrádkáři si mohou nějakou pěknou kytičku odnést i domů. „V prodejně zahrádkářských výpěstků si zájemci budou moci vybrat ze širokého sortimentu hrnkových i řezaných květin a cibulovin,“ nastínila Fronková.

O květinovou výstavu mají milovníci květin velký zájem. „V posledních letech se návštěvnost zvyšuje, tak z toho máme radost. Věřím, že i letos budeme mít velkou návštěvnost,“ poznamenal Kříž.

Hlavní květina Zahrady Vysočiny se každý rok mění. „My to střídáme. Jeden rok jsou lilie a druhý mečíky, aby se expozice neopakovaly. Za ty dva roky je spousta nových odrůd, takže návštěvníci pokaždé vidí nějaké novinky,“ řekl s úsměvem Kříž.

Rybářské závody v Bohdalíně.
O bohdalínské závody mají rybáři stále větší zájem