„Kromě toho jsme opravili všech patnáct vitrážových oken. Renovace se dočkal také křížek na věži,“ doplnil Walter Vogel, který rekonstrukci kostela vedl.

U příležitosti opravy kostela načas věžní kopuli opustily pamětní dokumenty, které tam jsou schované. Azyl jim poskytlo Informační centrum na žirovnickém zámku.

Spisy o historii kostela a města, mince z konce devatenáctého století, noviny ze sedmdesátých let a perokresbu kostela si v infocentru mohli prohlédnout všichni zájemci z řad obyvatel Žirovnice.

„Lidé chodili v celkem hojném počtu. O věci z věže byl zájem. Možnost vidět dokumenty z kopule se obyvatelům totiž nenabízí každý den,“ informovala Věra Nepilová z žirovnického infocentra.

Předměty z věže se minulý týden vrátily zpátky do kopule. Společnost jim tam teď dělají další upomínky, které k nim při příležitosti opravy vložili zástupci města.

„Do věže jsme přidali dva výtisky Žirovničanu, dokumenty o opravě kostela, informace o městě, současné mince a DVD Pohlednice z Žirovnice,“ vyjmenoval starosta František Plešák.

S renovací pomohly peníze z Norska

„Jsme rádi, že se kostel opravil. Patří mezi dominanty města a určitě si pěkný vzhled zaslouží,“ pokračoval starosta Plešák.
Renovace kostela spolkla celkem dva miliony korun. Většinu nákladů se povedlo pokrýt z dotace.

Římskokatolická církev dostala prostřednictvím kraje Vysočina na opravu žirovnického kostela pětaosmdesáti procentní příspěvek z Fondu norských peněz.

„Jsme rádi, že se nám podařilo získat dotaci. O zbytek nákladů se podělila římskokatolická církev a rozpočet města Žirovnice,“ dodal Walter Vogel.

Letošní rozsáhlou rekonstrukcí ale oprava kostela svatého Filipa a Jakuba zdaleka nekončí. Příští rok se bude pokračovat na kostelní lodi.

Řemeslníci se opět vrátí příští rok

„Opraví se plášť lodě. Udělají se i nové krovy a vymění se také krytina na střeše kostela,“ popsal plán oprav žirovnického kostela na příští rok Vogel. Všechny renovace budou hotové nejpozději v září následujícího roku.