Lidé tak už nemusí použité potravinářské oleje a tuky donášet z města do sběrného dvora. „Lze zvolit jednodušší cestu, která, jak doufáme, přiměje ke sběru vysmažených tuků i ty, kteří to doposud k nádobám měli možná příliš daleko, a ke sběru olejů se tak moc neměli,“ řekl Milan Kořínek, ekolog Městského úřadu v Žirovnici.

Tekutý olej a tuk nemusí končit v kanalizaci, kde vlivem snižující se teploty tuhne, kanalizaci zanáší a může vytvořit neprostupné tukové zátky. Kanalizace pak nejen že nefunguje tak, jak má, ale mnohdy přestává fungovat úplně. Vysrážený tuk může komplikovat i provoz čistírny odpadních vod.

Policejní manévry v ulici Na Kasárnách v Humpolci.
Čech nebydlící v Humpolci. Obvinili podezřelého z vraždy oblíbené servírky Dany

Použitý olej a tuk se sbírá pouze slitý v uzavřených plastových lahvích. Některé lahve od olejů mají zaklapávací uzávěry, a je tak lepší olej přelít do šroubovací PET lahve, z které pod tlakem ostatních plných nádob v kontejneru olej neunikne. „Po usmažení vánočního kapra si možná na výše uvedené řádky vzpomenete, ale použité oleje nejsou jen záležitostí Vánoc,“ poznamenal Milan Kořínek.