VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Židovský hřbitov v Kamenici je schován v lese

Kamenice nad Lipou – Židovské obyvatelstvo se v našich zemích usídlovalo od 10. století, postupně bylo ale omezováno nařízeními a vyčleněno ze společnosti do ghett.

3.7.2014
SDÍLEJ:

Židovský hřbitov v Kamenici nad Lipou je schován v lese, asi kilometr za městem ve směru na Antonku. Foto: Deník/ Aneta Slavíková

Oddělené bylo i místo na pohřbívání. Proto dnešní židovské hřbitovy, pokud se vůbec dochovaly, nacházíme často někde za městem. Umístění posledního místa odpočinku na pahorku za obcí představovalo běžnou praxi, jeho poloha bývala na trase ze středu obce k jejímu okraji a obvykle ležela nedaleko židovské čtvrti.

I Pelhřimovsko má několik takových pohřebišť obyvatel židovské víry. Některé jsou zdevastované a polorozpadlé, některé alespoň částečně opravené. K těm patří i židovský hřbitov v Kamenici nad Lipou, který je schován na kraji lesa a nalézá se více než kilometr za městem, u silnice ve směru na Antonku.
Ačkoliv je přítomnost Židů v Kamenici doložena již na počátku 17. století, tento hřbitov vznikl až v roce 1803. Kamenický hřbitov sloužil svému účelu až do počátku druhé světové války, kdy bylo židovské obyvatelstvo deportováno do koncentračních táborů.

Krádeže náhrobků

Poté několik desetiletí chátral a trpěl vandalismem, stejně jako nespočet dalších židovských hřbitovů. Došlo nejen k rozebírání ohradní zdi a obřadní síně situované při vchodu do areálu, z níž se dochovaly do současné doby pouze základy, ale i ke krádeži a poškození náhrobků. Obrat k lepšímu nastal až na konci osmdesátých let, kdy se o obnovu hřbitova zasloužila rodina Roubalova z Častrova ve spolupráci s Židovskou náboženskou obcí.

Dnes zde návštěvník může spatřit okolo 150 náhrobních kamenů z různých druhů kamene. Místa k pohřbívání bývala na hřbitovech někdy dělena do sekcí, odděleny byly např. dětské či rabínské hroby. Kromě českého, hebrejského a německého písma mohou být náhrobky zdobeny reliéfními dekoracemi. Podle specifických motivů je možné poznat, ze které rodiny zesnulý pocházel či jakým povoláním se zabýval, vyobrazení zvířete dokonce odkazovalo na jméno zemřelého.

Často se objevují také rostlinné motivy a zdrobněliny architektonických článků. Jejich podoba se vyvíjela stejně jako historické slohy. Někdy je možné na náhrobcích spatřit položené kamínky. Jedná se o starou židovskou tradici, podle které každý návštěvník přinesl ke hrobu kamínek. U hrobů slavných osobností se pak stávalo, že byly kamínky doslova obsypány.

V roce 1996 byla na kamenickém židovském hřbitově za účasti členů pražské židovské obce odhalena pamětní deska se jmény obětí holocaustu. Dnes je místo cílem zájemců i turistů, kteří chtějí toulky přírodou spojit s poznáváním kraje.

Anna Hamrlová

Autor: Redakce

3.7.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby. Ilustrační foto

S výsledkem jsme rozhodně spokojeni, libuje si lídr Pirátů

Hana V. Konvalinková

Zelení: Smetla nás vlna populismu a extremismu

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Vysočina - Strana TOP 09 se do poslanecké sněmovny dostala takříkajíc s odřenýma ušima.

AKTUALIZUJEME

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení