„Měli jsme problémy se zvěří, konkrétně s divokými prasaty, kdy jsme museli po jejich nájezdech přesívat třicet hektarů zaseté kukuřice a následně přesazovat pět, šest hektarů brambor. Divoká prasata nám působí značné problémy a škody," potvrdil předseda Výrobně obchodního družstva (VOD) Kámen Josef Houček.

Podle něj by chladné počasí posledních květnových dní nemělo ovlivnit úrodu obilovin ani brambor. Mimochodem pracovníci VOD Kámen letos brambory nasázeli historicky velmi brzo. Všechny plochy měli díky příznivému počasí osázené už 9. dubna, což je doba, kdy s jejich sázením teprve začínají. „Bramborám počasí uplynulých dní vyloženě svědčí," dodal Josef Houček.

Dobře vypadají také ozimy a podobně jsou na tom i jařiny. „Velmi pěkná je i řepka, takže pokud nepřijdou nějaké další pohromy a velké deště nebo krupobití, kterými by úroda polehla, tak by to s obilovinami a řepkou vypadalo rovněž dobře," přemítal předseda VOD Kámen.

Stejného názoru je i soukromý zemědělec Václav Kameník z Hněvkovic. „Chladné počasí obilovinám ani bramborám nevadí. Maximálně se zpomalí růst trávy. Na jaře bylo sice dost sucho, ale pak se situace zlomila, dešťových srážek přibylo a nyní je vše v pořádku," komentoval Václav Kameník.

Chladné počasí nesvědčí snad jen kukuřici, která naopak reaguje velmi dobře na teplo. Počasí se rovněž podepsalo na objemné píci, protože zemědělci minulý týden potřebovali senážovat. „Travní porosty stárnou a ztrácejí potřebné parametry. Dále nás zajímají jetele a jeteloplevné směsky, což je hlavní gró krmení pro naše dojné krávy," uvedl předseda družstva Josef Houček.

Rčení o ledových mužích se naplnilo

Poměrně rychlé ochlazení překvapilo nejednoho člověka. „Počasí tu ovlivňovala tlaková níže nad Karpaty, kolem níž k nám proudil chladný vzduch od severu. Opravdu se naplnila pranostika o ledových mužích, která je založena na opakujících se vpádech chladného vzduchu v polovině května," řekl vedoucí Observatoře v Košeticích Milan Váňa.

Průměrné denní teploty totiž klesly výrazně pod normál od 12. května (Pankrác) a pohybovaly se kolem 7 stupňů Celsia. Noční mrazíky se ale v tomto období na Pelhřimovsku nevyskytovaly, absolutní minima se pohybovala kolem 4 stupňů Celsia.

K dlouhodobým květnovým minimům jsme se ale podle meteorologa letos zatím nepřiblížili. „V roce 2005 jsme 13. května naměřili minimum -1,5 stupně Celsia. Já sám si ještě dobře vzpomínám na 23. květen 2004, kdy napadlo poměrně dost sněhu, který pak rychle roztál, denní průměr dosáhl pouze 3,4 stupně Celsia a ranní minimum bylo pouze 0,2 stupně Celsia," zavzpomínal Milan Váňa. V roce 1990 kleslo denní minimum na 0,8 stupně Celsia 29. května a v roce 1997 se rtuť  teploměru vyšplhala pouze o 0,4 nad bod mrazu dokonce  1. června. Takže se letos v květnu podle meteorologů neděje nic mimořádného.

Letošní březen a duben byly podle vedoucího Observatoře v Košeticích, Milana Váni, teplotně nadnormální. Březen s průměrnou měsíční teplotou  6,4 stupně Celsia byl dokonce vůbec nejteplejší v celé historii klimatologických měření na observatoři Košetice. „Dosavadní rekord z roku 1990 byl 5,8 stupně Celsia. Také duben s měsíčním průměrem 9,5 stupně Celsia byl teplotně nadnormální, protože dlouhodobý průměr je 6,6 stupně Celsia.  Od rekordních 12,1 stupně Celsia z roku 2009 jsme ale přece jenom zůstali dost vzdáleni," uzavřel vedoucí observatoře.