„Na začátku června spadlo dost srážek a vypadalo to, že žně budou až v polovině srpna, teplo z minulého týdne dozrávání urychlilo a myslím, 
že úroda se tento rok poměr-ně vydaří," předpověděl Josef Blažek z VOD Jetřichovec. Dodal, že úroda nebude nijak bohatá, ale rozhodně lepší než minulý podprůměrný rok.

Na tom se shodují i ostatní zemědělci na Pelhřimovsku. „Pokud v příštích dnech ustanou přeháňky, už vyjedeme na sklizeň," pochválil si letošní úrodu Josef Houček z Výrobně – obchodního družstva Kámen. V nejbližších dnech se chystají na sklizeň ozimu ječmene. Řepce to podle něj potrvá ještě asi čtrnáct dní, potřebuje trochu víc vláhy, a brambory tento rok prý vypadají vůbec nejlépe, aktuální počasí jim podle Houčka svědčí.

Bramborám se naopak nedaří v Jetřichovci. „Ještě před pěti lety jsme měli osázených snad přes dvě stě hektarů,
minulý rok jsme jich osázeli zhruba devadesát a letos už jen patnáct. Výkupní ceny jsou nízké a nám se to zkrátka nevyplatí," popsal výnos z brambor Blažek.
Kilogram brambor prodávají za korunu a padesát haléřů, a to už se jim prý rozhodně nevyplatí. „O brambory se totiž musíme starat celý rok, hodně práce je hlavně na jaře, brambory také musíme třídit, pole zbavovat kamenů a tak dále," přiblížil Blažek celoroč-ní práci okolo brambor.

Výkyvy teplot

V Želivě jsou s předpovědí velikosti úrody zatím opatrní. „Všechno závisí na počasí
v červenci a na tom, jestli aktuální počasí vydrží. Velké teplotní výkyvy, jako byly minulý týden, plodinám samozřejmě nesvědčí, ale sucho nebylo nijak dlouhé," shrnul vliv počasí na úrodu v minulých dnech Josef Bulant z místního zemědělského družstva.

Počasí a hlavně srážky jsou prý v každém koutu okresu jiné. „Jsem v kontaktu s ostatními zemědělci z Pelhřimovska a zatímco u nás spadlo 
v minulých dnech zhruba deset milimetrů srážek, o deset kilometrů dál to bylo asi dvacet pět," popsal rozdíly objemu srážek Jindřich Štyx z Agropodniku v Košeticích.

„U nás na Vysočině to máme jednodušší. Se suchem se tady totiž příroda nějak vypořádá, horší to ale mají například na jižní Moravě," dodal na adresu teplotních výkyvů Blažek.

Tereza Konířová