Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zeman: Ještě rok a přestanu být naplaveninou

Žďár nad Sázavou – První zastávkou prezidenta v okrese Žďár nad Sázavou byla návštěva ve strojírenském podniku Žďas. „Tak vás tady pěkně vítám, pane prezidente," oslovil Miloše Zemana předseda představenstva firmy ze Slovenska Vladimír Soták. „I když jste tady doma víc než já," dodal vzápětí s úsměvem Soták s odkazem na Zemanovu chalupu. Ta je od podniku jen šest kilometrů daleko.

26.6.2014
SDÍLEJ:

Prezident Miloš Zeman navštívil Žďár nad SázavouFoto: René Rámiš

Ve Žďase se za zavřenými dveřmi Zeman sešel s vedením firmy. Poté následovalo krátké setkání s několika desítkami zaměstnanců největšího žďárského zaměstnavatele.

„Prostudoval jsem si velice pečlivě ekonomické údaje vašeho podniku. Mimo jiné údaje o průměrné mzdě, která má činit dvacet tři tisíc čtyři sta korun. A vždycky se dívám do tváří lidí, jestli se usmívají, nebo jestli se mračí, a jestli si říkají, kdopak asi těch dvacet tři tisíc čtyři sta dostává. Ale nezapomeňte, přátelé, že je to průměr. A průměr je statistická, ošidná veličina. Když jeden má v hrnci jedno kuře, druhý nemá v hrnci nic, tak statisticky oba dva chutně poobědvali půlku kuřete," zněla první slova prezidenta Zemana do uší lidem pracujícím ve firmě.

„Ředitel mě ujistil, že budou vánoční přídavky a přídavky na dovolenou. Takže doufám, že vaše obličeje se rozjasní," zvěstoval dobrou zprávu Miloš Zeman s tím, že doufá, až se za rok do firmy vrátí, že i průměrná mzda bude vyšší.

Pro Žďas nešetřil slovy chvály. „Největší problém naší země je nezaměstnanost. Máme skoro šest set tisíc nezaměstnaných. Já si velice vážím všech podniků, které tím, že mají zakázky, udržují úroveň zaměstnanosti tady na Vysočině v přijatelných mezích," nechal se slyšet prezident. A svá slova doplnil: „Když je člověk nezaměstnaný, a táta od rodiny přijde domů a řekne, vyhodili mě z práce, tak i kdyby mu manželka nebo děti neřekly nic, tak v jejich očích vidíte, že si říkají, a člověče, co jsi zač, že nedokážeš sehnat práci. Takže poděkujme všem těm, kteří práci dávají," řekl prezident Miloš Zeman.

Druhým žďárským zastavením prezidentské kolony bylo setkání s lidmi před Domem kultury. Prezident z rukou starostky Žďáru Dagmar Zvěřinové převzal vázu, zakázkový výrobek ze žďárské sklářské huti Princ. „Je to typický výrobek z našeho regionu, i když skláren už nám v okolí mnoho nezůstalo," poznamenala starostka Zvěřinová. Miloš Zeman na oplátku na prapor města zavěsil pamětní stuhu a podepsal se do pamětní knihy Žďáru nad Sázavou.

Prezident, kterého před Domem kultury čekalo několik stovek lidí, neopomněl poděkovat za vřelé přijetí. A dovolil si opravit slova Dagmar Zvěřinové. „Paní starostko, řekla jste, že jsem tady skoro jako doma. Nemáte pravdu, já jsem tady doma. V Novém Veselí, pár kilometrů od Žďáru, jsem už dvacet čtyři let. Jako naplaveninu tam berou každého, kdo tam nežije alespoň dvacet pět let. Za rok tedy přestanu být naplaveninou a stanu se plnoprávným obyvatelem Vysočiny," vyjádřil se Miloš Zeman a vysloužil si potlesk obyvatel města shromážděných pod schodištěm vedoucím k Domu kultury, jež suplovalo improvizované pódium.

O burce

A došlo i na Zemanův nesmiřitelný postoj k islámu, který nedávno rozbouřil mezinárodní politickou scénu. „Nezískávám tím mediální body, nicméně islámská civilizace zakazuje ženám vzdělání a účast na veřejném životě. Tam by paní starostka nemohla být starostkou ani senátorkou, zato by nosila slušivou burku. Civilizace v zemi, kde je polovina populace vyloučená z účasti na vzdělání a veřejném životě, není skutečnou civilizací," vyjádřil se Zeman a byl opět odměněn potleskem přihlížejících.

Zeman také nepřímo přislíbil další návštěvu města. „Máte rozkopané náměstí," prohlásil Miloš Zeman. „Za rok se vrátím a se mnou přijde i zákon, a pevně doufám, že se už spolu sejdeme na novém náměstí," dodal prezident. „Beru vás za slovo a se mnou i všichni ostatní, příští rok se budeme těšit," podotkla Zvěřinová.

Autor: Lenka Mašová

26.6.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Derby mělo jednoznačný charakter

Fotbalistům Pelhřimova se daří, po výhře nad Brnem jsou v tabulce I. ligy na fantastickém třetím místě.

Góly v přesilovkách a skvělá obrana přinesly cennou výhru

Jak odpovídali politici ve vysočinském Deník-Busu

Vysočina - Přinášíme vám vyplněný dotazník politických špiček z Vysočiny. Takto politici odpovídali na naše otázky v Deník-Busu před volbami v pátek 13. října.

Práce na nové silnici finišují

Pelhřimovsko - Řidiči, kteří cestují po nové silnici, která leží mezi Pelhřimovem a Božejovem, už mohou sjíždět ke všem obcím, jenž právě tato silnice ulevila od rušného provozu.

Nebezpečná silnice: Na tahu Jihlava - Havlíčkův Brod se zranilo čtrnáct lidí

Vysočina - Hlavní silniční tah z Havlíčkova Brodu do Jihlavy se stal v pondělí kritickým místem. Během jediného dne tam došlo ke dvěma vážným dopravním nehodám. Zranilo se při nich 14 lidí.

Radek Koten (SPD): Jako jediná strana prosazujeme přímou demokracii

Vysočina /ROZHOVOR/ – Lídrem vysočinské kandidátky SPD (Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura) je v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny Radek Koten. „Proč by nás měli lidé volit? Protože my máme odvahu říkat pravdu. Pojmenováváme věci tak, jak jsou. Neschováváme problémy za rádoby korektní slovíčka,“ říká politik z Vojnova Městce na Žďársku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení