Prezident přijel přesně. „Nejdůležitější je nevzbudit nedůvěru hned na začátku pozdním příjezdem," poznamenal a pozdravil se s hejtmanem Jiřím Běhounkem, se kterým si tyká, a se starostou Lukášem Vlčkem.

Ten hlavu státu oficiálně přivítal v divadelním sále pacovského zámku, kam bylo pozváno asi padesát zástupců obcí a firem, a stručně charakterizoval pacovský region a zmínil rekonstrukci zámku.

„Jsem rád, že pan starosta nezačíná jako někteří, kteří popisují historii od 12. či 13. století, zejména zdůrazní 18. století a zastaví se někdy kolem roku 1950. Když se jich pak zeptám, že při vší úctě k předkům mě zajímá, co udělali oni, mlčí," pochválil starostu prezident a vyzdvihl i jeho mladý věk jako dobrou pojistku proti vyprahlosti české politiky.

Zmínil, že předchozí den byl v jihlavské firmě Bosch, kde je průměrný plat 35 tisíc korun. Ale podle něj je výhoda Pacovska v tom, že tam práce nestojí a nepadá s jedním či dvěma velkými podniky, ale je tam více menších podniků různých odvětví a lidé tak mají aspoň nějakou práci, i hůř placenou, což je pořád lepší, než kdyby neměli žádnou.

Pacov a celý region pochválil i hejtman. „Na Pacovu je vidět, že nemá cenu naříkat nad svou polohou na okraji Vysočiny, ale že se i tady dá udělat spousta práce," řekl Jiří Běhounek.

Na závěr pacovský starosta předal prezidentovi svazek Sovových sbírek, načež Miloš Zeman pohotově ocitoval verš tamního nejslavnějšího rodáka „Kdo vám tak zcuchal tmavé vlasy…". Svazek navíc svázala v kůži místní firma Zdeněk Rendl.

Dalším darem byly místní potraviny: uzeniny Václava Klátila, výrobky z minipivovaru Němcových, pálenice Pavla Vaňka a med.

Starosta s nadsázkou podotkl, že ví, že pan prezident má rád zeleninu, ale „transformovanou přes prase".
Když prezident zdůraznil, že svou dovolenou bude i letos trávit na Vysočině, starosta Vlček v narážce na kauzu expremiéra Topolánka podotkl, že je to určitě lepší než v Toskánsku.

„Vysočina je krajem brambor a kamení, ale především slušných lidí, kteří nejezdí na dovolenou do Toskánska," uzavřel Miloš Zeman.

Bonmoty Miloše Zemana při návštěvě Pacova
• „Kdysi to byl bestseller, prodalo se 135 tisíc výtisků a všichni skuteční spisovatelé mi záviděli. Tak jsem jim vyhověl a napsal druhou knihu, které už se prodalo jen 28 tisíc. A po zvolení prezidentem jsem přestal psát," reakce Miloše Zemana na prosbu starosty Vlčka, aby mu podepsal svou knihu Jak jsem se mýlil v politice.

• „Mám rozepjaté sako, protože v prezidentské funkci jsem ztloustl o pět kilo, právě kvůli darům regionálních potravin, jako jsou ty z Pacova. Ale při své dovolené na Vysočině si budu sám vařit, takže zase zhubnu," okomentoval prezident pacovský dar.

• „Ve 27 letech mě poprvé komunisté vyhodili z práce a cigareta se mi stala jednou z opor. Vyšla jedna studie, že nikotin je lékem na Alzheimera a Parkinsona. Druhá jí potvrdila v tom, že rakovinu plic dostanete dřív než stihnete dostat obě choroby." – odpověď mistrovi ve vzpírání Josefu Mičkovi, který ve 27 letech přestal kouřit