Základní škola Želiv, jako jedna z mála na Pelhřimovsku, má v zapojení do projektu Příběhy bezpráví – Měsíc filmu na školách už několikaletou tradici. „Příběhy, s nimiž do naší školy pamětníci přijíždějí, považujeme za velice pozitivní. Díky nim si žáci připomínají nedávnou dobu a získávají informace o moderní historii naší země,“ poznamenal k zapojení školy do projektu ředitel želivské základní školy Jaromír Cihlář.

„V letošním ročníku chceme žákům a studentům připomenout, že v moderní československé historii existuje nejen útlak, ale i nepřerušená tradice vzdoru. Jistě, statečných a odhodlaných lidí nebylo moc – jenže to je jen další důvod, abychom jim věnovali pozornost a projevili úctu. I díky nim žijeme v demokratické zemi,“ uvedl Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách ze společnosti Člověk v tísni, která projekt pořádá.

V rámci cyklu Příběhy bezpráví – Měsíc filmu na školách jde letos o druhou besedu na pelhřimovských školách, v úterý 14. listopadu besedoval s pelhřimovskými gymnazisty historik Michal Stehlík.

Program v želivské základní škole, jehož součástí je kromě besedy s Janem Litomiským projekce dokumentu Ženy Charty 77: Zina Freundová, začíná v půl deváté dopoledne.