Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Želivští se bouří proti nově zkrácené otevírací době pošty

Želiv – Vlnu nesouhlasu vzbudilo v obci Želiv omezení otevírací doby pro veřejnost tamní pobočky České pošty.

19.8.2013 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Stehlík Lubomír

Její klienti si od prvního července musí zvyknout na to, že se vedení pošty rozhodlo zkrátit týdenní počet hodin, během kterých pro ně bude pošta k dispozici – ze stávajících 26,25 na 22,5 hodin týdně.

„Na želivskou poštu chodím pravidelně dvakrát týdně a musím říct, že nová otevírací doba prostě není dostačující. Bývá tu fronta čtyř až šesti lidí. Já osobně nepamatuji, že by tomu tak někdy bylo. Navíc teď přes sezonu sem chodí i dost rekreantů," uvedla důvody své nespokojenosti Milena Jankovská ze Želiva.
Ta zároveň dodala, že fronta rozhodně není způsobená tím, že by pracovnice pošty nestíhala. „Právě naopak bych chtěla vedoucí pošty pochválit za její práci. Je velice ochotná, usměvavá a rychlá. Takoví pracovníci snad ani ve městech nejsou, toho si velice vážíme," zdůraznila Jankovská.

Obavy ze zrušení

Proti zkrácení otevírací doby pro veřejnost se důrazně ohradil i sám starosta Želiva Karel Chmel. Už v dubnu se prý od zástupce České pošty dozvěděl, že je potřeba tuto dobu upravit. Starosta reagoval nesouhlasem a poté svolal jednání zastupitelstva, které se rovněž vyslovilo proti. Další jednání s Českou poštou se uskutečnilo v květnu, kdy nakonec Česká pošta zkrácení o 3,75 hodiny týdně prosadila.

„Bylo mi řečeno, že je to z ekonomických důvodů, ale ta problematika je samozřejmě složitější. Jelikož snížili pracovní úvazek místní poštmistrové, která ještě musí po skončení otevírací doby úřadovat, vyřešili to tak, že zkrátili otevírací dobu pro veřejnost," uvedl Karel Chmel. Zároveň zmínil, že Želivsko je rekreační oblastí, a vzhledem k tomu jsou tu nejen místní lidé na poště závislí. Navíc se prý veřejnost obává úplného zrušení pobočky v Želivě.

„Tímto neustálým omezováním odstrkují státní firmy venkov. Přitom někdy to tam funguje lépe než ve městech. Lidé se bojí, že otevírací doba pošty se bude pořád omezovat a omezovat, až se nakonec pošta zcela zavře," podotkl Chmel.

K důvodům takového postupu se vyjádřil také mluvčí České pošty Ivo Mravinac. „Jakoukoli úpravu otevíracích hodin pro veřejnost nedělá Česká pošta svévolně, musí k tomu být pádný důvod, ať už jde o jejich rozšíření, nebo krácení," vysvětlil Mravinac.

Ivo Mravinac dále dodal, že jakákoli úprava otevírací doby vždy souvisí s poptávkou po poštovních službách. „A ta se na poště v Želivě podle našeho dlouhodobého sledování za poslední rok výrazně snížila," zdůvodnil stanovisko České pošty Ivo Mravinac s tím, že reakce Pošty je pochopitelná.
„Třebaže je Pošta státním podnikem, funguje plně na komerčním principu. Nedostává od státu žádné dotace, je samofinancovatelná, a proto jsou úvahy o ekonomice provozu vždy na místě," uzavřel Mravinac.

Další jednání mezi zástupci České pošty a představiteli Želiva je naplánováno na září. Na něm se ale podle mluvčího Iva Mravinace bude řešit už jen to, jak lépe rozložit nový celkový počet hodin otevírací doby pro veřejnost za týden (tedy 22,5 hodin) do jednotlivých dnů.

Dojde na petici?

Starosta, zastupitelé a také tamní obyvatelé však stále nehodlají skládat zbraně.

„Pokusím se opět předložit nesouhlasné stanovisko obce ke zkrácení otevírací doby. Upřímně se ale domnívám, že to pro nás nedopadne dobře," řekl Karel Chmel.

Želivští jsou dokonce odhodláni, že proti rozhodnutí České pošty sepíší petici. „Zašla jsem za panem starostou a osobně jsem se nabídla, že jsem ochotna sama Želiv obejít a podpisy sesbírat. Bavila jsem se totiž s lidmi ze svého okolí a nikomu z nich to opravdu nevyhovuje," řekla Milena Jankovská.

Otevírací doba pošty v Želivě od 1. 7.
Pondělí: 7. 30 – 12. 00
Úterý: 7. 30 – 10. 30, 13. 00 – 14. 30
Středa: 7. 30 – 10. 30, 15. 30 – 17. 00
Čtvrtek: 7. 30 – 10. 30, 13. 00 – 14. 30
Pátek: 7. 30 – 10. 30, 13. 00 – 14. 30

Aneta Slavíková

Autor: Redakce

19.8.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Rodiče v Pelhřimově vysází stromy za své potomky

Libkovanka vsadila už při svém vzniku před deseti lety na zelenou.

Libkovankafest láká na dechovku do Častrova už potřetí

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ Počátky

Pelhřimovsko - Pelhřimovský deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Pelhřimovsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků každou středu na straně 4 a na webu najdou prvňáčky z Pelhřimovska. Deník si tak mohou koupit na památku. Nyní se představují žáci ze ZŠ Počátky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení