Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Želiv trápí budova léčebny

Želiv – Želivský klášter je největší přímý církevní restituent na Pelhřimovsku. Jeho plány s případně navráceným majetkem jsme už v Deníku představili.

6.3.2013
SDÍLEJ:

Kdyby budova bývalé protialkoholního oddělení nebyla blokována, už by ji zájemci koupili. Foto: Deník/Jan Mazanec

Nyní se ptáme starosty Želiva Karla Chmela na to, zda a jak církevní restituce ovlivňují a v budoucnu ovlivní život obce.

Měli jste v obci potíže se zablokováním církevního majetku?
Na rozdíl od Červené Řečice blokační paragraf tolik rozvoj Želiva neovlivnil, protože strategické pozemky na výstavbu rodinných domů už máme vyřešené. Ale problémy jsme měli u dalších věcí , nehledě k tomu, že správa ze strany Pozemkového fondu (dnes Státní pozemkový úřad – pozn. red.) nebyla nejlepší. Například jsme získali dotace na opravu ohradní zdi v areálu klášteru nad rybníkem, která byla na pozemku obce. Jenže těsně pod bránou ve zdi byly schody, které už byly na restitučním pozemku, takže ty už nemohly být předmětem akce, i když ke zdi přece patří.

Týkalo se to i některých budov?
Trápí nás budova bývalé psychiatrické léčebny, někdejšího protialkoholního oddělení, kdy jeden pozemek a část nemovitosti jsou zablokované – na její části byla totiž fara. Budovu sice spravuje psychiatrická léčebna v Havlíčkově Brodě, ale pouze jednou za rok poseče trávu, jinak objekt trpí a je už téměř čtyři roky nevyužívaný. Sice se našlo několik zájemců o koupi, kteří tam chtěli provozovat zdravotnickou nebo sociální péči spojenou s rehabilitací, jenže když zjistili, že je možné objekt pouze pronajmout, tak to pro ně bylo nezajímavé, protože bylo nutno do něj investovat, a oni nechtěli investovat do cizího.

Jste seznámeni s tím, jaké má klášter s navráceným majetkem plány? A může to obci nějak pomoci, například formou nových pracovních míst?
Zhruba jsem seznámený. Pan správce kláštera Marek mj. přišel s tím, že některé objekty v areálu zemědělského družstva by klášter chtěl využít pro nějaké sociální zařízení. Jeden tamní objekt sice máme jako obec v nájmu a máme v něm umístěnou techniku, ale můžeme si dohledat jiný objekt. Vítám restituce v tom, že vyřeší majetkové vztahy, a doufám, že se využijí zchátralé, neudržované a nevyužívané objekty. Co se týká zaměstnanosti, je to věc nabídky a poptávky po pracovní síle, ale věřím, že by to několik míst mohlo přinést.

Autor: Jan Mazanec

6.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Od sokolovny zmizel červený golf

Čerti v pelhřimovském domově seniorů

Pelhřimovský domov pro seniory dává šanci na přijetí výhradně místním

Rodiče v Pelhřimově vysází stromy za své potomky

Pelhřimov – V okolí Pelhřimova se ve čtvrtek odpoledne objeví 63 nových stromků. Vysadí je rodiče nových občánků v lokalitě za vodojemem v Pelhřimově směrem od Vlásenické ulice ke Starému Pelhřimovu.

Libkovankafest láká na dechovku do Častrova už potřetí

Častrov, Libkova Voda – Milovníci dechovky už potřetí zamíří do Častrova. V sobotu 21. října se v tamním kulturním domě uskuteční třetí ročník Libkovankafestu, jemuž dala jméno dechová muzika Libkovanka, která působí v nedaleké Libkově Vodě.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení