„Občanské sdružení Zelené srdce připomíná, že zde tato památka stále ještě stojí a prosí o záchranu,“ připomněl k poslání novodobých poutí ke kapli svaté Anny Pavel Koubek z pořádajícího občanského sdružení.
Kromě povídání o kapli nebude chybět duchovní slovo pelhřimovského vikáře Josefa Sláčíka a také kulturní program. „Letošním hudebním hostem bude pěvecký sbor Tucet z Humpolce,“ upřesnil Pavel Koubek.

Přímo na místě bude možné přispět do pokladničky veřejné sbírky, nebo si zakoupit benefiční zvoneček. „Veřejná sbírka na opravu kaple probíhá od roku 2014, v současné době je na účtu necelých 57 tisíc korun, a to na zahájení oprav zatím nestačí,“ připomněl Koubek.

To, že opravy zatím nepokračují, má podle něho ještě jiný důvod. Tím je chybějící schválený projekt záchrany zchátralé církevní památky. „Sdružení na něj peníze nemá, ale podařilo se najít projektanta, který na něm pracuje zdarma ve svém volném čase a toho nemá nikdo nazbyt,“ připojil organizátor poutě jednu dobrou dílčí zprávu.

Projekt je ovšem nutné také konzultovat s památkáři. Ti k němu vznesli připomínky, takže musel být několikrát upravován. „Obnovu kaple nevzdáváme, ale přiznávám, že se to vleče,“ dodal Pavel Koubek.

Zelené srdce tvoří osm dobrovolníků. Ti svůj volný čas věnují i dalším památkám v regionu. „Staráme se o dvě další kapličky, a to Panny Marie u Bácovic a Nejsvětější Trojice u Hněvkovic. Dále každý rok obnovujeme několik zapomenutých křížů,“ vypočítal Koubek. „Letos se tak obnovy dočkají například kříže u Horní Cerekve a Vysoké Lhoty, kde z nich zůstaly jen kamenné podstavce ukryté v keřích,“ dodal k dalším plánům občanského sdružení.

O kapli svaté Anny u Pelhřimova se lze dozvědět více také na různých výstavách. Například v tolerančním kostelíku v Humpolci bude do konce prázdnin k vidění výstava Probuzení kaple svaté Anny. Den pro kapli se koná v rámci Festivalu řemesel a vyznání. „Cesta ke kapli bude značena ze silnice Pelhřimov-Humpolec přibližně 200 metrů za městem,“ doplnil praktickou informaci k nedělí pouti Pavel Koubek.