„Neváhala jsem, šla ihned do supermarketu a dotazovala se, zda je to možné. Tam mi bylo řečeno, že maso je pouze otlačené. Podle prodavačky staré a zkažené nebylo. Maso jsem tam nechala s tím, že mi prodavačka vrátila peníze,“ popsala případ Natálie z Pelhřimova, která si nepřála zveřejnit své příjmení. Redakce její totožnost zná.
„K tomuto případu zakoupeného zeleného masa se nemůžeme vyjádřit bez jeho předložení k posouzení, případně laboratornímu vyšetření,“ konstatoval Miroslav Tuček z Krajské veterinární správy pro Kraj Vysočina. Podle něj má zákazník víceméně možnost posoudit pouze laicky změny, případně dodržení teplotního řetězce, porušení obalu, nedodržení doby použitelnosti, nedostatky v označení výrobku.
„Je dobré při posuzování balíček z chladicího boxu vyjmout a podívat se na něj pod jiným světlem, než jsou zářivky v pultu. Důležitá je též konzistence. Špatné je, když jdou vlákna od sebe,“ přiblížil mluvčí státní veterinární správy Josef Duben.
Padaly pokuty
Při letošních kontrolách na Pelhřimovsku zjistili kontroloři v supermarketech už tři případy porušení legislativy vztahující se k výrobě a prodeji potravin živočišného původu a v řeznictvích hned dva případy. „Udělili jsme sankce za nedostatky v hygieně provozu, zejména v provádění účinného čištění a sanitace provozů,“ zdůraznil Tuček.
To, že se zákazník setká se zdravotně závadným výsekovým masem na pultech řeznictví, je podle Josefa Dubna vzácný případ. Vždy musí počítat s tím, že čerstvé maso je určeno k přímé spotřebě a že v krátké době doznává viditelných změn. Maso osychá a zejména delším skladováním například v teple, dochází k jeho osliznutí nebo zapaření. „V obchodech by se prakticky zákazník s ničím závadným setkat neměl, ale když se přece jen tak stane, má požadovat výměnu zboží nebo vrácení peněz či informovat místně příslušnou krajskou veterinární správu, která případ ihned prošetří,“ řekl mluvčí.
Lidé by měli bedlivě sledovat, co nakupují. Kontrolovat datum použitelnosti, datum minimální trvanlivosti, přečíst si údaje o složení výrobku, sledovat úroveň hygieny v prodejně a zejména funkčnost chladicích a mrazicích zařízení. Zkažené potraviny mohou způsobit zažívací potíže, případně vážně poškodit zdraví.