Předpoklady se potvrdily, archeologové odhalili zřejmě pozůstatek větší hradní kuchyně, která sloužila pro obsluhu celého hradního paláce v období pánů z Říčan, tedy v šestnáctém století.

Jak prozradil vedoucí humpoleckého odboru životního prostředí a památkové péče František Kocman, letos se archeologové chystali na zkoumání reliktů nového paláce, kde chybí nádvorní strana. „Kdysi ji lidé rozebrali na stavební kámen pro své domy," vysvětlil Kocman.

Detailněji se tak podívali na zoubek prostranství vedle provozního domku, jelikož tušili, že se tam něco zajímavého ukrývá. A skutečně se nezmýlili. V současnosti tak pracují na odhalování pozůstatků hradní kuchyně ze šestnáctého století. „Na leden příštího roku připravujeme výstavu v humpoleckém muzeu, na níž bychom prezentovali nálezy z posledních archeologických prací, jak z vlastního výzkumu na hradě, tak i z okolí zříceniny," doplnil vedoucí odboru.

Tím ale archeologové na Orlíku zdaleka nekončí, na hradě je pro ně zajímavé práce stále dost. „V dalších letech bychom se rádi zaobírali sklepením paláce a odvodněním terénu. Veškerá voda z velkého nádvoří totiž stéká do sklepa a trošku tu zlobí, proto chceme udělat řízený odtok vody z nádvoří. Samotný sklep bychom rádi zastropili a využili jej třeba pro expozice," nastínil budoucí plány Kocman.

Geofyzikální průzkum

V první polovině roku navštívili humpoleckou zříceninu také geoinformatici. Díky takzvanému geofyzikálnímu průzkumu našli místo, kde hluboko pod zemí leželo cosi, co vydávalo netypický a silný signál. Geoinformatik Jiří Šindelář tehdy s nadsázkou zmínil, že možná našli poklad. „Nemůžeme však s jistotou říct, o co se jedná, zda je to kov. Na základě zkušeností ale můžeme usuzovat, že by to skutečně kov mohl být," přemítal v dubnu Šindelář.

František Kocman ale prozradil, že v tomto případě se jejich očekávání nepotvrdila. „Toto území je zlatonosné, má v sobě hodně rud železa a zlatinek. Narazili jsme na pozůstatky skal, které mají četná zrudnění," upřesnil znalec zříceniny nad Humpolcem.

Letošní sezona na Orlíku nebyla úspěšná jen z hlediska archeologie, ale také z hlediska návštěvnosti. „Dorazilo k nám kolem osmnácti tisíc lidí, což je o šest tisíc více než v minulém roce," uvedl kastelán Orlíku Pavel Koubek s tím, že turisty lákala především rozhledna, kterou otevřeli na konci loňského roku.