Roboty více přiblížil hejtman Vítězslav Schrek. „Ze široké řady výhod, které mi byly vyjmenovány v souvislosti s nasazením robotů, považuji za zásadní rychlost a přesnost robotické práce bez ohledu na počasí a schopnost pracovat ve výškách bez nutnosti montáže lešení,“ uvedl s tím, že za důležité považuje také ekologii, jelikož při práci robota vzniká méně odpadu. Hejtman dodal, že stavba se neobejde bez precizní stavební práce mistrů zedníků.
Zdicí robot WLTR od společnosti Wienerbergeru se v letošním roce dočkal několika sourozenců. Se dvěma z nich nyní zdí vysoké zdi nového depozitáře v Pelhřimově. „Poprvé nasazujeme na stavbu současně tři roboty, kteří výrazně zrychlí proces zdění a zkrátí čas celé výstavby. Doba trvání je nyní odhadována přibližně na dva měsíce. V první části stavby roboti provádějí na novém depozitáři vyzdívky obvodového zdiva mezi nosnými sloupy,“ vyjmenoval Jaromír Sadloň, ředitel firmy GreenBuild, dceřiné společnosti Wienerberger.
Kraj Vysočina využívá zdicí roboty poprvé. „Stejně jako 3D stavby realizované už i společnostmi z našeho regionu je průlomovou novinkou přispívající k digitalizaci a nové budoucnosti stavebního průmyslu. Jejich využití je odpovědí na stále větší nedostatek kvalifikovaných pracovníků v nedostatkových profesích,“ řekla Hana Hajnová, náměstkyně pro oblast regionálního rozvoje.