V době, kdy byla škola zavřená, se elektrikařinu snažil naučit na dálku přes počítač. To je ale celkem nemožné. Většinu těchto řemeslných oborů si člověk musí takzvaně osahat a vyzkoušet.

Stručně o závěrečných zkouškách

* praktické zkoušky jsou posunuté až do 31. srpna
* středních škol mohou změnit formu a hodnocení těchto zkoušek nebo naplánovat praktickou výuku i na letní prázdniny
* ministerstvo učňům odpustilo jednu ze tří částí závěrečné zkoušky
* od 26. dubna začíná opět ve středních školách praktická výuka

Proto škola v uplynulém týdnu svým žákům nabídla konzultace, kterých se mohlo najednou zúčastnit až šest zájemců. „Opakovali jsme takové to gró, které by se pravděpodobně mělo objevit u závěrečných zkoušek,“ řekl Alois Pech, učitel oboru elektrikář z již zmíněné pelhřimovské školy.

Od pondělí 26. dubna už ale na středních školách nejen na Vysočině své žáky na praktické výuce opět přivítají.

Alois Pech také prozradil, že písemná zkouška žákům na pelhřimovské střední škole letos odpadá. „V této době, kdy žáci mohou získat například výuční list pomalu za polovinu, to někteří z nich ještě bojkotují,“ kroutil hlavou Alois Pech.

O žáky závěrečných ročníků nemá strach Olga Krankusová, ředitelka Střední školy informatiky a cestovního ruchu v Humpolci. „První týdny v lednu vařili studenti doma a natáčeli videa. Jakmile povolili konzultace jeden na jednoho, tak se tu žáci točili i díky obětavosti učitelů odborného výcviku. Jednomu se tu věnovali a zbytku zadali úkol na doma. Tak jsme to dělali i u grafiků,“ sdělila Olga Krankusová.

Více času na praktickou část

Podle jejích slov studenti blížící se závěrečné zkoušky zvládnou. „Ze strany ministerstva byla učňům odpuštěna jedna ze tří částí, takže teď se můžou víc soustředit na tu praktickou,“ doplnila Krankusová.

Na Střední škole průmyslové, technické a automobilní v Jihlavě termíny závěrečných zkoušek a maturit oproti předchozím rokům trochu posunuli. U oboru automechanik je dokonce nechali až na srpen. „Tam předpokládáme, že odborný výcvik bude probíhat ještě v červenci. Nechceme pustit automechaniky po vyučení do servisu, a pak si tam dát svoje auto, když to řeknu zjednodušeně. Tam je potřeba si některé věci osahat,“ vysvětlil ředitel jihlavské střední školy Miroslav Vítů.

Žáci podle něj mohou zameškanou praxi ještě dohnat. „Na druhou stranu třeťákům vypadl téměř celý rok, takže víme, že to nebude stoprocentní,“ poznamenal Vítů.