Dělala jsem jízdy každý den, abych měla autoškolu hotovou co nejdřív, protože mám malou dceru, potřebuju jezdit do práce a řešit další věci. Teď ale kvůli nařízení vlády musím čekat, a to mi přináší komplikace, postěžovala si Kristýna Bartoňová z Humpolce.

Vláda totiž od 2. března dočasně zakázala konání závěrečných zkoušek v autoškolách. Kvůli tomu tak Kristýna Bartoňová musí platit za taxi služby. „Bez papírů je to všechno časově náročné. Musím platit taxíka, abych všechno stíhala a nevyhodili mě z práce. Hlavně mám střídavou péči, a pořád se na někoho spoléhat taky není dobré,“ dodala maminka, která doufá, že doba zákazu se nebude dál prodlužovat.

Covidová epidemie zaměstnankyně chráněné dílny Háta v Ledči nejdřív připravila o práci a vzápětí jim dala jinou. Šijí pytle na nebožtíky
Covid mění práci: místo balíčků pro děti šijí na Vysočině pytle na nebožtíky

Nepříjemná je současná situace i pro ty, co se snaží získat řidičský průkaz zpět. „Teď mi volal jeden žadatel, že mu příští týden propadá psychologické vyšetření. Takže bude muset znovu platit dva a půl tisíce korun,“ sdělil Jaroslav Němec z Autoškoly Humpolec s tím, že, když někdo závěrečné zkoušky zakázal, tak nad těmito věcmi asi moc nepřemýšlel.

Dočasně zakázané zkoušky komplikují život i budoucím řidičům v Jihlavě. „Mám žadatelku s tlumočníkem, kterého si musí platit sama, takže už podruhé posílala tlumočníka domů. Říkal sem si, jestli tlumočník ještě vůbec přijde,“ přemítal Roman Freith z Autoškoly Jihlava.

Výuka i jízdy mohou v autoškolách nejen na Vysočině pokračovat. Ti, kteří jsou před jejím dokončením, si tedy na závěrečné zkoušky musí počkat.

V samotných autoškolách se tak bude fronta s čekajícími postupně zvětšovat. „Žadatelé čekající na závěrečnou zkoušku se nám budou hromadit. Kapacity autoškol jsou samozřejmě dané a mají své limity,“ řekl Roman Freith. Až vláda zkoušky v autoškolách opět umožní, tak velký nápor pocítí samozřejmě i zkušební komisaři.

Mikuláš Karlík v závodu Světového poháru v biatlonu v závodu sprintu mužů na 10 km.
Jsou to zvířata, vysekl poklonu svým soupeřům ve sprintu dvanáctý Krčmář

Někteří studenti se kvůli vládnímu nařízení z autoškol i odhlašují. „Teď jsem měl zahájit kurz s pěti žáky. Když jsem jim řekl, že závěrečné zkoušky se nekonají, tak najednou tři z nich řekli, že raději ještě počkají,“ řekl Jaroslav Němec.

Navíc vláda o zrušení zkoušek v autoškolách rozhodla v noci z 1. na 2. března. „Vyjádření rozesílali před čtvrtou hodinou ráno a lidé, kteří přišli na zkoušku, poslali domů, což bylo nepříjemné. Kolega říkal, že už by to mohlo být napadnutelné i soudně, protože informaci jsme neměli ani čtyřiadvacet hodin předem,“ zdůraznil Roman Freith.

Lukáš Moravec z Humpolce měl velké štěstí a autoškolu ještě stihl dokončit. „Závěrečky jsem dělal poslední možný termín. Jsem za to hrozně rád. Pracuju v Agrostroji v Pelhřimově a teď se mi změnily směny. Kdybych si nemohl dodělat autoškolu, tak bych měl problémy se do práce dostávat, obzvlášť na noční směny,“ prozradil mladý řidič.