Nakonec schválili zachovat předkupní právo města, ale zrušili jeho výši 600 tisíc.

Vlastníkem objektu je firma MP 3 z Příbrami. Její jednatel Stanislav Vachule už dříve tvrdil, že kvůli pevnému předkupnímu právu se mu nevyplatí investovat do oprav. Proto chtěl buď právo zrušit, anebo prodat kulturák městu za 600 tisíc korun.

Radní byli původně pro zrušení předkupního práva, ale zastupitelé minule věc odložili, protože chtěli slyšet názor osadního výboru. Následně Výbor pro nakládání s obecním majetkem doporučil nechat předkupní právo 600 tisíc (v případě prodeje by ho musel za tuto částku přednostně nabídnout městu – pozn. red.).

Podle místostarosty Tomáše Dufka to ale vlastníka omezuje – navíc on tvrdí, že kulturák prodat nechce. Pro zrušení předkupního práva jako konzervaci dalšího chátrání byl zastupitel Jan Podhráský.

„Rozumím, že předkupní právo je pro majitele svazující, ale chci rozumět i osadnímu výboru, který chce, aby město mělo jakousi kontrolu nad tím, kdo a jak nemovitost bude užívat," uvedl radní Josef Doubek. Vstřícnost k vlastníkovi by podle něj zajistilo ubezpečení města, že v případě seriózního kupce předkupní právo nevyužije.

Pro zachování předkupního práva byl zastupitel Vnislav Jelínek. „Vlastník omezující podmínky znal už při koupi. Ale musí být i hospodářem a budovu udržet, a tak se zatím nechoval," uvedl. Podobně hovořil i Libor Smeták, podle kterého je vlastník neseriózní a nasnaží se o nic.

Je to pozitivní

Zastupitel Zbyněk Pípal navrhl, že vlastníkovi by uvolnilo ruce, kdyby se do předkupního práva namísto 600 tisíc vložil termín „tržní cena".

To ale podle Doubka právně nejde, lze jedině zrušit fixní částku. A pro tento návrh nakonec hlasovala většina z 19 zastupitelů, čtyři zástupci opozice se zdrželi. Pro vlastníka to znamená, že když někomu bude chtít prodat dům třeba za dva miliony, tak musí odkup za tuto částku nejprve nabídnout městu.„Jestli je to pravda, tak je to pozitivní a budou následovat moje kroky," reagoval na výsledek hlasování Stanislav Vachule. Konkrétnější být ale nechtěl a ani nechtěl odpovídat, zda chystá opravy.

A právě k jejich realizaci je skeptický předseda místního osadního výboru Jiří Šíma. „Jsou tu i názory, že by bylo lépe, kdyby to odkoupilo město," řekl po zastupitelstvu.

„Uvolnění" fixní částky z předkupního práva podle něj nemá moc význam, protože město dům nechce koupit ani za 600 tisíc, natož za vyšší částku. „Budeme muset čekat. Ale jestli to ještě nechá dva roky, tak to zchátrá," dodává Šíma. O koupi objektu už dříve jevila zájem firma Straka Barvy.

Starosta Leopold Bambula znovu ubezpečil, že územní plán v domě nedovoluje vznik ubytovny pro nepřizpůsobivé.