Na trati 
z Jindřichova Hradce do Obrataně přibude jedna úplně nová zastávka a další tři podstoupí zásadní modernizační kúru.

Nová zastávka vznikne ve Stříteži u Černovic. „Tato nová zastávka bude přímo v obci, kterou trať vede," upřesnil Jiří Pavel, výkonný ředitel akciové společnosti Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD). Střítež není obec 
v pravém slova smyslu, jde 
o místní část Černovic. Doposud byla poblíž Stříteže železniční zastávka Křeč.

Teď získá víska, v níž podle posledních známých údajů žije trvale sedmnáct lidí, zastávku vlastní. „Vybudujeme tam nástupiště, které umožní pohodlnější nastupování do vlaku, přístřešek pro cestující, umělé osvětlení a samozřejmě také informační tabuli," popsal budování zastávky na úzkokolejce ve 21. století výkonný ředitel společnosti, který dopravu na této unikátní trati provozuje.

O zastávce Střítež se zmiňuje už stávající jízdní řád, že začne sloužit od vyhlášení. Starosta Černovic Jan Brožek vítá, že nová zastávka vznikne. „Jsme rád, že ve Stříteži bude úzkokolejka zastavovat, už se o tom mluví snad dva roky, je dobře, že se to konečně bude realizovat," ocenil posun od slov k činům Brožek. „Nová zastávka bude mít přínos spíš pro rozvoj turistiky, ale i to je dobře," dodal.

Podobné prvky jako nová zastávka ve Stříteži získají další tři zastávky. Základem se stane moderní peron, jehož nástupní hrana se nachází 350 milimetrů nad úrovní kolejí. „Cílem modernizace je v první řadě vyšší bezpečnost a hned potom větší komfort cestujících," zdůraznil Jiří Pavel. Cestující si na všech modernizovaných zastávkách hlavně teď v zimním období všimnou nového umělého osvětlení nástupišť.

Z novinek budou mít hned dvojnásobnou radost v Obratani, kde JHMD plánují modernizaci pro konečnou stanici, která se nachází v sousedství klasické regionální železnice, i na zastávce poblíž obrataňského fotbalového hřiště.

Také v Obratani modernizaci vítají. „Nastupování do souprav, které Jindřichohradecké místní dráhy před časem na trať nasadily, nebylo vůbec pohodlné, lidi to dost kritizovali, někteří dokonce přestali úzkokolejkou jezdit vůbec," reagoval obrataňský starosta Josef Hovorka.

Modernizaci plánuje společnost i pro zastávku Žďár mezi Kamenicí nad Lipou a jihočeskou Novou Včelnicí.
Tím by ale nemělo zlepšování zastávek končit. „Výhledově bychom chtěli zmodernizovat všechny zastávky na trati z Jindřichova Hradce do Obrataně," dodal Pavel.

Pokud počasí dovolí, proměna nástupišť na zmíněných čtyřech místech by se měla stihnout ještě letos, provozovatel úzkokolejky má v plánu začít s pracemi v listopadu. Hotovo by pak mohlo být v půlce prosince. „Výstavba zastávky ve Stříteži a modernizace další tří zastávek přijde na deset a půl milionu korun, část peněz jsme získali ze Státního fondu dopravní infrastruktury, část prostředků byla našich vlastních," poodhalil rozpočet Jiří Petr.

Zastávky na Pelhřimovsku

l Rodinov
l Kamenice nad Lipou
l Včelnička
l Benešov nad Lipou
l Chválkov
l Dobešov
l Černovice u Tábora
l Střítež u Černovic
l Křeč
l Sudkův Důl
l Obrataň, zastávka
l Obrataň
Pozn.: Tučně jsou vyznačeny zastávky, které čeká modernizace.