Medaile hrdinům z řad veřejnosti předal hejtman Jiří Běhounek a předseda Senátu Milan Štěch. „Pro Kraj Vysočina je ctí potkat se s tak výjimečnými lidmi. Svou práci vykonávají s nadstandardním nasazením a pro své spoluobčany jsou zárukou bezpečí a rychlé pomoci. Za to jim a jejich kolegům patří dík nejen krajské samosprávy," řekl hejtman Jiří Běhounek.

Jana Koubková nastoupila jako lékařka k záchrance v Pelhřimově v roce 1979, postupně se stala vedoucím lékařem záchranné služby při Nemocnici Pelhřimov, až do roku 2013 byla primářem oblastního střediska.

Obrovskou měrou se zasloužila o vznik psychosociální intervenční služby na Zdravotnické záchranné službě.

Zdenka Hanzálková se v roce 1983 přidala k dobrovolným hasičům v Polesí u Počátek, dnes je jejich starostkou.

Je členkou výkonného výboru okresního sdružení hasičů v Pelhřimově, působila také v předsednictvu Federálního výboru svazu požární ochrany. Je nepostradatelná na akcích mladých hasičů i na soutěžích dospělých. Za svoji činnost pro dobrovolné hasiče obdržela už všechna svazová vyznamenání a ocenění.

Václav Hlom se od roku 2005 věnuje na územním odboru Pelhřimov komunikačním a informačním systémům, poplachovým sirénám a jejich bezdrátovému a bezobslužnému provozu. Vedení Hasičského záchranného sboru nominovalo Hloma za jeho odpovědnou práci a nasazení.

Ocenění Kraje Vysočina je udělováno od roku 2008. Letos ho získalo pětadvacet osob, které se zasloužily o rozvoj Integrovaného záchranného systému Kraje Vysočina nebo právě svým přičiněním zachránily lidský život.