Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zapojí se do boje o jeřabinu

Pelhřimovsko – Už podesáté udělí hejtman Kraje Vysočina cenu za nejúspěšnější kulturní aktivitu a za péči o kulturní dědictví v uplynulém roce.

13.3.2014
SDÍLEJ:

Novocerekvická synagogaFoto: Deník/Libor Plíhal

V pondělí totiž odstartovalo hlasování v desátém ročníku krajské ankety s názvem Zlatá jeřabina. Svá želízka v ohni tu má i pelhřimovský okres.

V první kategorii Kulturní aktivita se o přízeň veřejnosti utká mezi celkem třicetičlennou konkurencí například humpolecký majáles, který už patnáctým rokem pořádá Městské kulturní a informační středisko v Humpolci. „Majáles jsme do krajské soutěže nominovali sami. Myslíme si totiž, že je to asi jediná akce tohoto druhu na Vysočině. Na jednom pódiu se střídají jak profesionální, tak i neprofesionální hudební tělesa a vstup je zdarma, což u podobných festivalů bývá málokdy," přemítala Marcela Kubíčková, ředitelka humpoleckého infocentra.

Zmíněné kulturní a informační středisko není v anketě Zlatá jeřabina žádným nováčkem. Už v minulosti se několikrát zúčastnilo tohoto soutěžního klání. Jak prozradila Marcela Kubíčková, například loni nominovali dva projekty, a to Festival amatérských divadelních představení Honzlův Humpolec a majáles. Tehdy do užšího výběru postoupil divadelní festival a veřejnost ho svým hlasováním posunula na jedenácté místo. Na otázku, co umístění v anketě na předních příčkách pro infocentrum znamenalo, odpověděla Kubíčková: „Hlavně dobrý pocit z toho, že jsme byli oceněni za něco, co budujeme už patnáct let. Určitě by nás to potěšilo," uvedla Kubíčková.

Ve stejné kategorii soutěží, a to poprvé, také počátecký Divadelní spolek AJe To se svým představením Sluha dvou pánů. To v minulém roce, a ještě i letos sklízí zasloužené ovace. „Do Zlaté jeřabiny nás nominovalo skoro devět set našich příznivců. Myslím si, že Sluha dvou pánů je úspěšná hra," prozradila jednatelka spolku Jana Kráslová s tím, že s představením navštěvují mnoho koutů Vysočiny a jen v Počátkách letos v květnu přidávají sedmou reprízu. „Pokud bychom v anketě uspěli, bylo by to pro nás takové poděkování od našich diváků, ze kterého bychom měli opravdu radost," uzavřela Kráslová.

Kromě zmíněných kulturních počinů budou z pelhřimovského okresu soutěžit také loňské akce jako Černovicko se baví, Slámování na červenořečickém zámku či Staročeská pouť v Mladých Břištích, kterou pořádá občanské sdružení Čtveráci.

Nováčkem v této soutěži není projekt Tanečního klubu Pelhřimov s názvem Pojďme tančit. Tato kulturní akce, která si klade za cíl přilákat zábavnou formou co nejširší veřejnost na taneční parket, se v minulém ročníku Zlaté jeřabina umístila na krásném třetím místě.

V druhé kategorii Péče o kulturní dědictví, v níž je zařazeno rovněž třicet akcí, je možné hlasovat pro obnovu fasády evangelického kostela s přilehlou školou a farou v Humpolci, dále pro restaurování dvojice božích muk v Mezné či pro obnovu křížové cesty a restaurování oltáře s relikviářem svatováclavské koruny na Křemešníku. Nechybí tu ani obnova synagogy v Nové Cerekvi. „Ráda bych poděkovala všem, kteří finančně přispěli na celkovou rekonstrukci unikátní stavby evropského významu v době, kdy každý obrací korunu. Také bych chtěla poděkovat stavebníkům za odvedenou práci," zdůraznila předsedkyně občanského sdružení Pro synagogu v Nové Cerekvi Libuše Hodíková.

Cílem ankety Zlatá jeřabina je poukázat na množství zajímavých kulturních akcí uskutečňovaných každoročně v našem kraji a také upozornit na příkladnou péči o památky. Kromě propagace zajímavého kulturního dění se jí vyjadřuje podpora organizátorům těchto akcí. První tři vítězné počiny v obou kategoriích získají finanční dar a na slavnostním vyhlášení vítězů, které se bude konat 27. května v nově opravených prostorách třebíčského zámku, převezmou organizátoři z rukou hejtmana Cenu Kraje Vysočina za kulturní počin roku 2013, tedy Zlatou jeřabinu.

Aneta Slavíková

Jak hlasovat

Hlas je možné udělit jen jedné akci v každé kategorii, a to buď elektronicky, nebo písemnou formou prostřednictvím hlasovacího lístku. V prvním případě je třeba vyplnit formulář ve spodní části seznamu soutěžních akcí na webu Kraje Vysočina a opsat číselný kód. Ve formuláři je nutné vyplnit e-mailovou adresu, na kterou bude zaslána informační zpráva, a na základě jejího potvrzení se teprve daný hlas započítá do ankety.

V druhém případě se hlasuje pomocí hlasovacího lístku, který bude uveřejněn v březnovém čísle novin Kraj Vysočina společně se seznamem kulturních počinů v obou kategoriích. Pouze originál hlasovacího lístku bude započítán jako platný hlas. Vyplněné hlasovací lístky je nutné zaslat na adresu: Krajský úřad Kraje Vysočina, Odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, a to navíc s označením Zlatá jeřabina 2013.

Autor: Redakce

13.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Od sokolovny zmizel červený golf

Čerti v pelhřimovském domově seniorů

Pelhřimovský domov pro seniory dává šanci na přijetí výhradně místním

Rodiče v Pelhřimově vysází stromy za své potomky

Pelhřimov – V okolí Pelhřimova se ve čtvrtek odpoledne objeví 63 nových stromků. Vysadí je rodiče nových občánků v lokalitě za vodojemem v Pelhřimově směrem od Vlásenické ulice ke Starému Pelhřimovu.

Libkovankafest láká na dechovku do Častrova už potřetí

Častrov, Libkova Voda – Milovníci dechovky už potřetí zamíří do Častrova. V sobotu 21. října se v tamním kulturním domě uskuteční třetí ročník Libkovankafestu, jemuž dala jméno dechová muzika Libkovanka, která působí v nedaleké Libkově Vodě.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení