Zatím totiž není zcela jasné, zda nová školka, která nabídne větší kapacitu, začne fungovat od nového školního roku, tedy 1. září. „Stavební práce jedou velmi rychle, takže všechno jde podle plánu. Ovšem, jestli se skutečně 1. září nová školka otevře a jestli v ní bude i odzkoušený provoz, v této chvíli asi nedokáže říci nikdo,“ přemítala Dana Maděrová, ředitelka mateřské školy Za Branou v Pacově.

Jasno budou mít ve školce, co se týče počtu dětí, až po zápisu, který se uskuteční ve čtvrtek a pátek 10. a 11. května. „Letos nám odchází málo předškoláků. Máme totiž historicky nejvíce odkladů, a to celkem devět. Takového čísla jsme nikdy nedosáhli,“ prozradila Dana Maděrová.

Od letošního roku mají navíc v mateřských školách nejen na Pelhřimovsku povinnost ze zákona vzít děti, které do 31. srpna letošního roku dosáhnou věku tří let. „Letos budeme moci přijmout 28 dětí. S maminkami, které ale přijdou s dětmi mladšími tří let, se dohodneme na tom, že jejich děti vezmeme až ve chvíli, kdy se otevře nová budova.

Samozřejmě budeme přijímat děti do naplnění kapacity,“ řekla Maděrová. Nová školka pojme o dvacet dětí více. „V současné školce je kapacita 100 dětí. Nová budova mateřské školy pak bude mít kapacitu 120 dětí,“ informovala tamní ředitelka.

Dodala také, že v provizorních prostorách, které jim nabídla takzvaná červená škola, klidně ještě nějaký ten měsíc počkají. „Projekt je ohromný, připravoval se mnoho let a je krásný a velký, tak by bylo špatně, když by se teď něco uspěchalo,“ pověděla Maděrová s tím, že do nové školy se jak děti, tak učitelky moc těší.

Zřejmě podobnou situaci řeší v těchto dnech i v Košeticích a Rynárci, kde také pracují na stavbě nových mateřských škol. „Do konce června bychom chtěli mít školku nastěhovanou a připravenou k užívání. Měli bychom tedy mít dostatečnou časovou rezervu na to, abychom v září začali v nových prostorách. Jaká bude realita, nám ale ukáže čas,“ řekl ředitel Základní školy a Mateřské školy Košetice Jaroslav Skolek.

Příští týden, konkrétně 10. května, přivítají děti se svými rodiči také v pěti mateřských školách v Pelhřimově. „Kromě toho, že máme povinnost vzít děti, které do 31. 8. 2018 dosáhnou věku tří let, tak od loňska máme povinnou i předškolní docházku. To znamená, že děti v posledním roce musí do mateřské školy jít. Zároveň ale mají možnost individuálního vzdělávání doma, ale to nám musí rodiče nahlásit dopředu,“ informovala ředitelka pěti mateřských škol v Pelhřimově Věra Harudová.

Dodala také, že se o příliš velkou změnu oproti uplynulým rokům nejedná. „Tříleté děti jsme do pelhřimovských školek brali vždycky, takže to pro nás není příliš velká změna. Teď je to akorát dané zákonem. Takže, pokud nám to kapacita dovolí, tak tyto děti vezmeme,“ podotkla Věra Harudová.

Do 31. května budou moci rodiče na webu a v jednotlivých pelhřimovských školkách zjistit, zda byly jejich děti přijaty a do které školky. „Zápis u nás většinou probíhá v jedné třídě, kde si rodiče s dětmi mohou pohrát. My se zároveň podíváme, jak se dítě projevuje, jestli zvládá jednoduché návyky rodiny, jak umí mluvit a tak dále. Potom s rodiči vyplníme zápisový lístek,“ nastínila Harudová, jak zápis do školek v Pelhřimově vypadá.