VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zápisy dětí do škol začínají

Pelhřimov – Aktovku, penál 
a dvoje školní desky přinesl  Ježíšek šestiletému Adámkovi z Pelhřimova. Ten nastoupí letos v září do první třídy základní školy.

22.1.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Pavel Kalina

Ještě předtím však musí absolvovat povinný zápis. A právě zápisy dětí do prvních tříd teď začínají. Tento pátek a sobotu startují například v Pelhřimově a v Pacově. „K zápisu by se mělo dostavit okolo stovky dětí. Zatím to vypadá, že Základní škola Pacov otevře v září tři první třídy, ale konečný verdikt padne až po zápisech, protože nedokážeme nyní říci, kolik dětí dostane třeba odklad," podotkla Lenka Kuzdasová z Městského úřadu Pacov.

Populační vlna

Dobrou zprávou je, že na základní školy na Pelhřimovsku míří silné ročníky. Dětí je tedy dostatek. Letos se do škol zapisují děti narozené v období od 1. 9. 2007 do 31. 8. 2008 a děti, kterým byl odložen začátek školní docházky o jeden rok. „Poslední roky nám počet dětí v prvních třídách přibývá. Letos by se mělo 
v Pelhřimově k zápisům dostavit 259 dětí. Počítáme, že bude okolo třiceti odkladů, takže bychom měli 1. září otevírat na každé ze čtyř základních škol ve městě dvě třídy," informoval vedoucí odboru školství, kultury a tělovýchovy pelhřimovské radnice Bohumil Kovanda s tím, že průměr na jednu třídu by tak činil 29 dětí.

„Doporučený počet dětí na jednu třídu se nebude určovat. Bude doporučeno otevřít na každé škole dvě třídy. 
S tím, že rodiče mohou zapsat své dítě, na jakou školu chtějí, ale rozhodující pak budou spádové obvody, které zůstávají stejné jako v loňském roce," dodal Bohumil Kovanda.

Základní školy musejí povinně přijímat děti s trvalým bydlištěm spadajícím pod jejich školu. Někdy se však stává, že rodiče toto pravidlo obcházejí. Přehlašují trvalá bydliště dětí k babičkám, příbuzným či ke kamarádům, aby mohly chodit na školu, kam oni chtějí.

K zápisu v úterý

Na dvou základních školách v Humpolci – Hálkova a Hradská – se zápisy konají v úterý 28. ledna od čtrnácti do sedmnácti hodin.
„K zápisům by se mělo dostavit okolo 135 dětí," řekla Miluše Koudelková z humpoleckého městského úřadu. Ta zároveň dodala, že zápisy budou opět tématicky zaměřeny.

Rodiče by měli u zápisů předložit svůj platný občanský průkaz a také rodný list svého dítěte. Než zasedne dítě do lavice v 1. třídě, mělo by umět základní věci, které se týkají sebeobsluhy, společenských pravidel, zrakové paměti, rytmiky, správné výslovnosti či odvyprávění příběhu nebo pohádky. Co má zápis zjistit, je tedy přesně dané, jak ale bude vypadat a co při něm budoucí školáky čeká, to už pak záleží na konkrétní škole.

Co by měl umět budoucí prvňák

•    znát své jméno a příjmení, vědět, jak se jmenují rodiče a kde bydlí (ulice, číslo domu, obec)
•    umět se oblékat i převlékat do cvičebního úboru a zavazovat boty s tkaničkou
•    udržovat pořádek ve svém pokojíčku, uklízet si hračky doma i ve školce
•    držet správně pastelku, tužku, umět malovat barvami
•    poznat barvy a soustředěně vyslechnout pohádku
•    umět poslouchat, ke všem se chovat slušně, nikomu neubližovat
•    umět zdravit, poděkovat a poprosit o něco
•    srozumitelně vyslovit všechny hlásky
•    vydržet u jedné činnosti alespoň 15 minut
•    poznat pravou a levou ruku, nezapomínat si mýt ruce po použití WC a před každým jídlem

Zdroj: ZŠ Pacov

Autor: Alexandra Knapová

22.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Studentské prezidentské volby v Obchodní akademii a Hotelové škole v Havlíčkově Brodě.
15

Studenti chtěli za prezidenta Jiřího Drahoše

Nový recyklační uzel v Kamenici nad Lipou.

Kameničtí mají jako první v zemi recyklační uzel Node

Bára Hrzánová a Hrdý Budžes opět zavítají na pelhřimovská divadelní prkna

Pelhřimov – Již ve středu 20. prosince zavítá do pelhřimovského Kulturního domu Máj herečka Bára Hrzánová s představením Hrdý Budžes, ve kterém exceluje v hlavní roli.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ Krásovy Domky v Pelhřimově

Pelhřimovsko - Pelhřimovský deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím představuje tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Pelhřimovsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků každou středu na straně 4 a na webu najdou prvňáčky z Pelhřimovska. Deník si tak mohou koupit na památku. Nyní se představují žáci ze ZŠ Krásovy Domky v Pelhřimově.

Policisté hledají ničitele kol

Nový Rychnov - Trest odnětí svobody až na jeden rok hrozí dosud neznámému pachateli, který v době od pátku 8. do neděle 10. prosince poškodil všechna čtyři kola u zaparkovaného vozidla Opel Vectra. Majiteli tak vznikla škoda kolem osmi tisíc korun.

Myšlenky na cvičení traumaplánu šly při vánočním turnaji stranou

Pelhřimov, Havlíčkův Brod – Již popáté změřili svůj um v malém fotbale hasiči, policisté a záchranáři z Vysočiny. Tradiční vánoční turnaj složek integrovaného záchranného systému v malé kopané také letos uspořádala Nemocnice Pelhřimov ve spolupráci s Nemocnicí Havlíčkův Brod. O putovní pohár se hrálo 8. prosince v hale TJ Jiskra v Havlíčkově Brodě.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT