Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Expozice o historii zámku? 
Ta nechybí, odpoví v Kamenici

Kamenice nad Lipou – Centrální depozitář Uměleckoprůmyslového muzea (UPM) 
v Praze – Stodůlkách, který stavěla jihlavská firma PSJ 
a byl otevřen v pondělí, ulehčí i zámku v Kamenici nad Lipou. Nové místo v něm totiž najdou také vybrané exponáty dosud uložené v depozitáři kamenické pobočky UPM.

12.4.2016
SDÍLEJ:

Uměleckoprůmyslové muzeum plánuje, 
že odvezené sbírky z kamenického zámku nahradí nová výstava.Foto: Deník/Aneta Slavíková

Jak informoval správce kamenického zámku Luboš Venkrbec, v plánu je stěhování sbírkových předmětů 
z prvního patra severního křídla. „Jde o sbírku textilu, uměleckého kovářství a grafiky," vyjmenoval Venkrbec. Doplnil, že tyto exponáty návštěvníci kamenického zámku neměli možnost vidět, jelikož jsou uloženy v depozitních prostorách.

Až ovšem UPM sbírky 
z Kamenice odveze, z depozitářů by se mohly stát nové prostory pro expozice. „Stěhování vidíme pozitivně, protože se nám uvolní místo, které bychom rádi využili pro nové exponáty," podotkl rozhodnutí UPM správce zámku.

Návštěvníci se 
o historii zajímají

Podle slov mluvčí UPM Michaely Kindlové se už plány na novou expozici pomalu rýsují. „Rádi bychom se zde věnovali dalším tématům. Ve spolupráci s Národním památkovým ústavem bychom chtěli připravit expozici 
k historii zámku, zejména 
o rodině Geymüllerů, ale chceme připomenout i jeho využití jako ozdravovny," nastínila Kindlová. Dodala, že 
v této souvislosti by rádi oslovili veřejnost, která by 
k těmto tématům mohla něco říci a případně vyhledat zajímavé informace.

Téma nové expozice se Lubošovi Venkrbcovi zamlouvá. „Naši návštěvníci se hodně vyptávají na historii zámku 
a jeho majitele. Taková výstava tu totiž dosud chybí," zmínil správce kamenického zámku postřeh z praxe, jenž by se měl stát minulostí.

Jiné zásadní změny by 
v souvislosti s otevřením centrálního depozitáře v Praze neměly kamenickou pobočku UPM v brzké budoucnosti zasáhnout. „Na zámku ponecháme sbírku hraček, neboť toto téma si zde díky festivalu Hračkobraní získalo oblibu. Formě jejího zpřístupnění a vyžití se ve spolupráci s unií výtvarných umělců a kamenickým muzeum budeme nadále věnovat," ujistila mluvčí UPM Kindlová.

Ani výjimečná expozice nábytku z období od první poloviny devatenáctého století do konce dvacátého století se 
z kamenického zámku stěhovat nebude. „Rovněž neuvažujeme o žádných změnách chodu zámku. Otevírací doba, samostatný přístup do expozic v podzemí a přízemí a prohlídky expozic v prvním patře s doprovodem zůstávají beze změny," doplnila Michaela Kindlová.

Mluvčí UPM také podotkla, že na zámku v Kamenici nad Lipou je velmi patrná změna strategie využívání jeho prostor. „V roce 1998 UPM přebíralo zámek s tím, že zde vytvoří pouze depozitáře a že zámek zůstane veřejnosti nepřístupný," připomněla zajímavou skutečnost Kindlová.

Hned v začátcích rekonstrukce zámku však došlo ke změně strategie. „Při opravě vznikly v podzemí a přízemí expoziční prostory pro veřejnost a depozitáře byly umístěny do prvního patra. V jižním křídle byl později zpřístupněn depozitář nábytku. Do objektu jsme smluvně přijali také kamenické městské muzeum, které tu má depozitáře, kanceláře, slavnostní síně a podobně, takže zámek je celoročně využíván pro kulturní aktivity města," vylíčila vývoj Kindlová a ještě dodala, že nadcházející úpravy severního křídla definitivně plány 
z roku 1998 změní v převahu expozic na zámku.

Vedle sbírek z Kamenice nad Lipou se do nového centrálního depozitáře UPM 
v pražských Stodůlkách přesune více než půl milionu sbírkových předmětů z dalších poboček muzea. Základní kámen pětipodlažní nízkoenergetické budovy byl položen v červenci 2014. Projekt stavby vypracovala pelhřimovská firma AS Project CZ, depozitář postavila jihlavská společnost PSJ.

Autor: Aneta Slavíková

12.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Za Pelhřimovem vznikla nová alej.
18

OBRAZEM: Stromky pro nové občánky z Pelhřimova už rostou

Policie ČR. Ilustrační foto.

Policisté si volební místnosti ohlídají i letos

Od sokolovny zmizel červený golf

Humpolec – Po odcizeném osobním automobilu v hodnotě dvaceti tisíc korun a po pachateli krádeže pátrají od poloviny týdne humpolečtí policisté.

Pelhřimovský domov pro seniory dává šanci na přijetí výhradně místním

Pelhřimov – Domov pro seniory v Pelhřimově stanovil nová pravidla pro přijímání osob. Místo v něm získají pouze občané ze spádové oblasti Pelhřimova. Domov má i další plány do budoucna. Chce rozšiřovat kapacitu a získat certifikaci Značka kvality.

Rodiče v Pelhřimově vysází stromy za své potomky

Pelhřimov – V okolí Pelhřimova se ve čtvrtek odpoledne objeví 63 nových stromků. Vysadí je rodiče nových občánků v lokalitě za vodojemem v Pelhřimově směrem od Vlásenické ulice ke Starému Pelhřimovu.

Libkovankafest láká na dechovku do Častrova už potřetí

Častrov, Libkova Voda – Milovníci dechovky už potřetí zamíří do Častrova. V sobotu 21. října se v tamním kulturním domě uskuteční třetí ročník Libkovankafestu, jemuž dala jméno dechová muzika Libkovanka, která působí v nedaleké Libkově Vodě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení