„Uspělo přes padesát projektů a úspěšní žadatelé získali více než tři miliardy korun z evropských fondů,“ informoval Vilém Frček z Ministerstva pro místní rozvoj (MMR).

Mezi uspokojenými žadateli jsou i družstvo Zámek Šebestián, které uspělo s žádostí o dotaci ve výši 82,5 milionu korun na památkovou obnovu zámku Červená Řečice, který družstvo vlastní, a rovněž Kanonie premonstrátů v Želivě, která žádala o 55,9 milionu korun na fasády kláštera premonstrátů v Želivě.

Zpráva o schválení požadované dotace žadatele, kteří se před třemi lety pustili do záchrany červenořečického zámku, pochopitelně potěšila. „Čekali jsme rok, žádost jsme podali už v březnu loňského roku. Jsme samozřejmě rádi, že to takhle dopadlo a že konečně víme, na čem jsme,“ reagoval předseda družstva Zámek Šebestián Daniel David. Reakci z želivského premonstrátského kláštera se včera získat nepodařilo.

Vlastník řečického zámku se chtěl do oprav pustit už letos. S ohledem na nejasnosti kolem osudu žádosti o významnou dotaci práce posunul. A přehodnotil i záměr, že letos už zámek kvůli stavebním pracím neotevře pro veřejnost.

Na tom nic nezměnila ani zpráva, že 82,5 milionu korun na záchranu zámku přijde. „V omezeném režimu zámek na léto pro veřejnost otevřeme. První přípravné práce na samotné rekonstrukci zámku, který je národní kulturní památkou, zahájíme nejdříve na podzim, po sezoně,“ odhadl v reakci na aktuální zprávu Daniel David.

Vlastníka čeká soutěž na dodavatele prací, vlastní stavební práce by měly začít nejpozději na jaře roku 2018. „Rekonstrukce se týká zejména opravy kompletního pláště zámku, včetně střech a stavebních otvorů, osvětlení zámku, opravy a zřízení nových přípojek energií a zčásti vybavení zámku,“ vypočítal David.

Červenořečický zámek a želivský klášter se dostaly do společnosti takových památek, jako třeba hrad Kost, poutní areál Svatý Kopeček nebo třeba Zemský hřebčinec Písek.

Na seznamu projektů schválených k financování jsou i další dva z Vysočiny. Římskokatolická farnost Žďár nad Sázavou – II získá 42,7 milionu korun na obnovu poutního kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Město Telč pak 12,7 milionu korun na rekonstrukce střechy a kro᠆vu věže Svatého Ducha.