V prvním kole byla jeho cena i s přilehlým pozemkem 3,3 milionů korun. Teď je nejnižší podání 742,5 tisíce korun, znalecký posudek odhadl cenu na 1,48 milionů. „Předmět ocenění se nepodařilo prodat ani v opakované dražbě za cenu ve výši poloviny z původního ocenění, tedy ani za částku 1,65 milionů," píše se v posudku.

„Zda je o nemovitost zájem, se projeví až před dražbou. Pokud se objekt ani v tomto kole nevydraží, může se konat další kolo dražby," uvedla včera Kateřina Kmochová z Exekutorského úřadu Juraje Podkonického. Zájemci musejí složit jistotu 80 tisíc korun.

Městu jde o dluh

Objekt má kromě podzemí i dvě nadzemní podlaží, kde je kuchyň, WC a tři pokoje. Napojení na elektřinu je zřejmě provedeno, kanalizace je svedena do jímky. Šejnost pocházel z nedalekého Těšenova a vilu s plánovaným muzeem navrhl architekt Kamil Hilbert, který se podílel i na dostavbě chrámu svatého Víta.

Majitel vily a bývalý provozovatel sousedního městského hotelu Jaroslav Škodák se zadlužil, a tak byla na objekt stejně jako na další jeho nemovitosti uvalena exekuce.

Přes 700 tisíc dluží Škodák na nájmech městu Pelhřimov, které je přihlášeno s pohledávkou. Místostarosta Tomáš Dufek už dříve uvedl, že samo město do dražby nepůjde, protože pro objekt nemá využití.

Zámeček není vhodný pro celoroční bydlení, spíš ho lze využít jako muzeum či galerii.

O tento účel se zajímal i malíř a sochař Kristian Kodet, když ve středu dovezl do Pelhřimova desku připomínající svého dědečka, místního rodáka sochaře Emanuela Kodeta. Ten byl jen o dva roky mladší než Šejnost a spojovalo ho s ním i studium na Odborné škole keramické v Bechyni.

Kodet zmínil, že nyní je expozice s názvem Tři generace Kodetů v Hradci Králové, ale on k tomu městu nemá vztah. „Pokud by se podařilo zámeček vydražit a najít pro něj nějaké podobné využití, dál by to zvýšilo turistickou atraktivitu Křemešníka," řekl místostarosta Pavel Pípal.