S podobnou situací se teď musejí vypořádat například obyvatelé Kaliště a Černovic, kde vedení města žádá své občany, aby šetřili vodou. „Z důvodu sucha město Černovice vydává zákaz používání vody z vodovodního řádu na zalévání a napouštění bazénů. Šetřete prosím vodou, ať ji máme dostatek, zdroje už teď dávají vody málo. Šetřete i s vodou z vlastních studní, i to je odběr, který často není nutný,“ napsal starosta Černovic Jan Brožek na facebookovou stránku města.

Podle něj je navíc tento stav nejhorší za poslední roky. „Nikdy předtím jsme takhle brzy zákaz zalévání zahrádek a napouštění bazénů z obecního vodovodu nevyhlašovali,“ doplnil Brožek s tím, že pitnou vodu musí také nakupovat od obce Věžná.

O rozumné a úsporné využívání vody dodávané do domácností z veřejného vodovodu až do odvolání své obyvatele naléhavě žádá i starosta Horní Cerekve Jaroslav Andrle. „V současné době byla přerušena dodávka a nákup vody z Nové Bukové, taktéž v důsledku nedostatku vody pro vlastní potřebu této sousední obce. A to jsme na počátku května a horké letní počasí a suché měsíce teprve přijdou,“ řekl už dříve Jaroslav Andrle.

Na horší časy, co se týče množství pitné vody, myslí i v Nové Cerekvi, kde omezení ohledně zalévání zahrádek, napouštění bazénu a mytí aut vyhlásili minulý týden. „Vody je méně, ale zatím jsme se nedostali do nějaké kritické situace. I když, pokud bude počasí pokračovat v tomto trendu, kdy před sebou máme ještě dva nebo tři suché měsíce, tak nevím, jak bude,“ přemítal starosta Nové Cerekve Zdeněk Rajdlík.

Naopak v Sedlici zatím k určitým opatřením nedošlo. Pokud ale místní plánují napouštět bazény, musí to předem nahlásit. „Upozornění ohledně napouštění bazénů je z toho důvodu, aby, když lidé začnou napouštět bazény ve velkém, nedošlo k vyčerpání vodojemu naráz a byla tam nějaká koordinace při napouštění. Zkrátka nechceme, aby byl omezen běžný odběr vody pro odběratele,“ vysvětlil starosta Sedlice Roman Cihlář.