„Strašně mi to vadí, a to všude. Na zastávkách je to sice zakázáno, ale ne všichni to dodržují," vystihla každodenní realitu Dagmar Skácelová z Třebíče. Tento problém, kouření v přístřešcích na zastávkách, není přitom problémem jen v Třebíči, ale setkávají se s ním lidé kdekoliv.

Ředitel Městské policie Třebíč Ladislav Prvák Deníku řekl, že si nevzpomíná na případ, kdy by takového kuřáka jeho strážníci přistihli. „Častější je znečištění veřejného prostranství, což může být způsobeno odhozením nedopalku, ale třeba i kelímku. S tím se však můžeme setkat nejen u zastávek, ale i na jakýchkoli jiných veřejných místech," poznamenal.

V Jihlavě naopak lidé policii na bezohledné kuřáky upozorňují. „V poslední době jsme dostali několik stížností na kouření zejména na zastávce u Bosche," poznamenal Jan Frenc, ředitel Městské policie Jihlava.

Cestující v Jihlavě, kteří čekají na zastávce na trolejbus nebo autobus, se mohou v podstatě denně setkat s tím, že někdo z kuřáků si zapálí přímo v přístřešku na zastávce, a dokonce to bývají i skupinky dětí, na kterých je zřetelně vidět, že rozhodně ještě nedosáhly plnoletosti. Jsou zaznamenány i takové případy, kdy kolem projížděla hlídka městské policie, ale proti takovému chování nezasáhla, ačkoliv má dopravní podnik přímo na čekárnách vyvěšená upozornění na zákaz kouření v takovém prostoru.

„Pokutu strážník může udělit v případě, když člověk kouří v kryté zastávce, když už je ale pět metrů od zastávky, tak si zapálit klidně může," hájil Frenc strážníky na dotaz Deníku, proč nezasáhnou, když vidí někoho kouřit na zastávce přímo v přístřešku. „To máte jako s psími exkrementy, před strážníkem to majitelé psů uklidí. To samé platí s cigaretou, člověk si ji před strážníkem na zastávce nezapálí. Když jde hlídka kolem zastávky, tak málokdo cigaretu má," namítl Frenc.

„Většina nekuřáků si na zastávkách městské hromadné dopravy umí zjednat pořádek, tedy umí dát jasně najevo, že se jim nelíbí, když tam někdo kouří," podotkl ředitel havlíčkobrodské městské policie Jan Pavlík. Dodal, že přestupky strážníci zaznamenávají také na brodském dopravním terminálu či vlakovém nádraží. „Většina přestupků se řeší blokovou pokutou a strážníci většinou volí minimální sankce. Neukázněný kuřák tak zaplatí například stokorunovou pokutu," konstatoval Pavlík.

„Za porušení této normy můžeme udělit blokovou pokutu až do jednoho tisíce korun, pokud by dotyčný třeba ještě odhodil nedopalek na zem, může se dočkat další pokuty, rovněž ve výši až jednoho tisíce korun," přidal vysvětlení k sankcím za kouření na místech, kde se to nesmí, ředitel třebíčské městské policie Ladislav Prvák.

Jak naznačil ředitel havlíčkobrodských strážníků, problémy s bezohlednými kuřáky se netýkají jen kouření v přístřešcích na zastávkách. Problém s kuřáky se týká i nádraží, kde by lidé také neměli být zápachem cigaretového kouře obtěžováni.

Na žďárském vlakovém nádraží se tyto problémy podle Kateřiny Šubové, mluvčí Českých drah, podařilo vyřešit až s nástupem ochranky. Cestující si dříve stěžovali zejména na bezdomovce. Ti na veřejnosti kouřili, popíjeli alkohol i močili. „S kuřáky na žďárském nádraží teď nemáme problémy, ani v prostorách haly, ani na krytých nástupištích. Dohled nám zajišťuje bezpečnostní agentura a s případnými neukázněnými kuřáky vše vyřeší domluvou. Drtivá většina takových hříšníků poslechne pokyny ochranky, případně našich zaměstnanců," řekla Šubová.

S porušováním zákazu kouření se stejně jako vlaková nádraží musejí potýkat i ta autobusová. Několik autobusových nádraží na Vysočině provozuje jihlavská dopravní společnost Icom transport. „S neukázněnými kuřáky se setkáváme všude, i na našich autobusových nádražích," potvrdila předsedkyně představenstva Icom transport Kateřina Kratochvílová.

„Osobně je mi zápach z cigaret nepříjemný, nelíbí se mi po zemi poházené nedopalky, přesto jsme policii zatím nikdy nevolali. Vážím si toho, že žijeme ve svobodné zemi. Upřednostňuji jiné metody naučit kuřáky ohleduplnosti, než tento problém řešit státní mocí," uvedla.

Dodala také, že přísný zákaz kouření požadují v nádražních halách, a ten prý všichni cestující, například v Pelhřimově, respektují. Stížnosti lidí na neohleduplné kuřáky Icom transport údajně zatím žádné nezaznamenal.

-------------------

Pasivní kouření škodlivé jistě je, varuje lékař

Jihlava - Odnaučit se zlozvyku kouřit a tím se zbavit i závislosti na nikotinu. To si někteří kuřáci dávají jako předsevzetí i několikrát za život. Zbavit se ale chuti zapálit si cigaretu není nic jednoduchého. Pokud někdo chce opravdu jednou provždy cigarety zahodit, může mu pomoci Nemocnice Jihlava ve své specializované ambulanci, která se zaměřuje na pomoc při odvykání závislosti na nikotinu. Lidem tam radí plicní lékař Zdeněk Doležel, který také odpověděl na několik následujících otázek.

Říká se, že i jen pasivní kouření je stejně škodlivé, jako by sám člověk kouřil. Je to tak?

Pasivní kouření škodlivé jistě je. V první řadě je nutné jej zmínit jako možný činitel zhoršující respirační onemocnění. Někde bývá dokonce zmiňován jako jeden z potencionálních spouštěčů astmatu.

Udává se, že zhruba třetina Čechů je závislá na nikotinu. Jak se jim daří s touto neřestí skoncovat, když si řeknou dost?

Jenom asi jedno procento kuřáků zvládne svůj boj se závislostí samo.

Dá se vůbec říct, kdy se může mluvit o závislosti?

Je to individuální, ale udává se, že závislost je kolem deseti až patnácti cigaret denně.

Kdy se nejčastěji snaží lidé opravdu se zlozvykem kouření cigaret skoncovat?

Kuřáky trápí kardiovaskulární choroby, nádory plic a další nádorová onemocnění. Když jsou nemocní, uvědomí si, jak jim jejich zlozvyk škodí. Někteří by rádi přestali kouřit také kvůli neustálému zdražování cigaret.

Asi hodně záleží i na tom, jestli s kouřením cigaret chce někdo sám od sebe přestat, anebo to po něm chce někdo jiný…

Vždycky je samozřejmě lepší, když si člověk sám řekne: „Teď chci přestat kouřit!" A s tímto předsevzetím k nám přijde. Je to účinnější, než když ho přivede třeba manželka. Pro kuřáka to může být motivace, ale nakonec si sám musí v hlavě srovnat, že to dělá především kvůli sobě.

Z různých průzkumů vyplývá, že kouří stále více žen. S cigaretami si také začíná procentuálně více dětí, než tomu bývalo dříve. Je to tak?

Určitě, a můžeme to dokladovat třeba incidencí bronchogenního karcinomu (zhoubné bujení na průduškách poznámka redakce) u žen. Před dvaceti lety to bylo onemocnění, které se vyskytovalo hlavně u mužů. Teď se začíná incidence u mužů i u žen vyrovnávat. Do budoucna se očekává, že žen ještě přibude, protože právě prudce přibylo kuřaček. Co se týká věku, tak se k nám dostali i pacienti, kteří začali kouřit třeba už v sedmi letech.

Jakou jistotu má člověk, který přestane kouřit, že už nikdy nesáhne po cigaretě?

Je to stejné jako závislost na alkoholu nebo na drogách. Bývalý kuřák musí mít už doživotně sebekontrolu. Je to hodně o pevné vůli. Udává se, že nikotin je návykovější než heroin.

Jaký názor máte na elektronické cigarety?

Elektronická cigareta je menší zlo, než obyčejná cigareta. Kouřením obyčejné cigarety vzniká až tisíc různých látek, ze kterých desítky až stovky jsou potencionálně karcinogenní. A přitom účinná látka je jenom nikotin. Oproti tomu v elektronické cigaretě je nikotin očištěný. Elektronickou cigaretu tedy vidíme radši, ale stejně kouřit zdravě zkrátka nelze.