Kvůli stoupajícím nákladům na dopravu a vstupné ale musejí základní školy na Pelhřimovsku zájezdy poněkud omezovat.

Své o tom ví i ředitel základní školy v Kamenici nad Lipou Vladimír Dobal. „Už nejezdíme na vícedenní zájezdy a i jednodenní výlety zaměřujeme spíše regionálně, protože doprava do vzdálenějších koutů republiky by vyšla příliš draho," vysvětlil Dobal s tím, že se snaží náplň výletů „za humna" udělat co nejzajímavější.

„Třeba prvňáčci se letos vypravili na zámek Červená Lhota, kromě prohlídky této památky se ještě podívali na pohádkové představení, které se tam hrálo," nastínil Vladimír Dobal.

Zatímco žáky z prvního stupně ještě návštěvy památek uspokojí, starší děti už chtějí zažít nějaký adrenalin a lákají je spíše outdoorové výlety. „Pro deváťáky jsme letos připravili paintball, který si mohli zahrát v lomu na Antonce, osmáci se zase vydali na výlet na kolech," dodal Dobal.

Cíle školních výletů pořádaných na Základní škole Hálkova v Humpolci se za poslední roky příliš nezměnily, stejně jako v Kamenici se ale  zkrátila jejich délka.

Autobusy vozí děti z Humpolce do blízkého okolí i do daleka. „Z blízkých míst mohu jmenovat třeba Lipnici nad Sázavou. Mezi vzdálenější patří například Šiklův mlýn nebo Telč. Většinou žáci navštěvují pamětihodnosti v rámci Kraje Vysočina," sdělil ředitel humpolecké základní školy Hálkova Václav Strnad.
Děti ze Základní školy Za Branou v Pacově jezdí v rámci školních výletů raději než za památkami za kulturou.

„Školáci z prvního stupně navštěvují ZOO v Táboře. Ta u nás letos zvítězila nad jihlavskou zoologickou zahradou. Důvod je jasný. Tábor je od Pacova 25 kilometrů a Jihlava jednou tolik," přiblížila zástupkyně ředitele školy Jana Smrčková.

Ta dodala, že učitelé v dnešní době volí výlety, které nejsou tolik finančně náročné a zároveň jsou zajímavé. „Pro některé rodiče jsou výlety drahé. Proto se nám někdy stane, že z jedné třídy jedou na výlet všechny děti a z druhé třídy jich pět zůstává ve škole," popsala Jana Smrčková. Děti z druhého stupně pacovské školy byly minulý týden v rámci školního výletu například sjíždět Vltavu.

I když některé třídní zájezdy památky nevyhledávají,  hrad Kámen u Pacova si na nezájem školáků nestěžuje. „V květnu a začátkem června tvoří školní skupiny valnou většinu návštěvníků hradu, a i když jich není tolik jako dříve, stále jich jezdí dost," uvedl Lubomír Anděl z pelhřimovského Muzea Vysočiny, pod které hrad Kámen patří. Nejvíce škol podle něj přijíždí z Pelhřimovska, ale cestu na hrad si najdou i výletníci z okolních regionů.