Zájem o voličské průkazy, které to umožňují, je totiž i na Pelhřimovsku vyšší – což samozřejmě pak znamená také vyšší pracovní vytížení úředníků.

Jejich vydávání skončilo ve středu v 16 hodin. „Celkem jsme za Pelhřimov a jeho místní části vydali 186 voličských průkazů," uvedla Jana Hášová z pelhřimovského městského úřadu. Doplnila, že v lednových prezidentských volbách se vydalo 300 průkazů na dvě kola, takže v těchto předčasných volbách jejich počet mírně vzrostl.

„Každé další volby je o voličské průkazy větší zájem. Tentokrát jako důvod hodně lidí uvádělo to, že na prodloužený víkend pojede na chalupu nebo k dětem," doplnila pelhřimovská úřednice.

Nejen, že je v pondělí státní svátek, ale navíc mají děti a studenti podzimní prázdniny buď dokonce už dnes, nebo dva dny příští týden.
V některých médiích se na to konto dokonce rozbíhají spekulace, zda víc na chaty nebo dovolené cestují pravicoví, nebo levicoví voliči, a komu tedy volby o prodlouženém víkendu prospějí, nebo uškodí.

Volit nemusí lidé jen ve volebních místnostech v České republice, ale také na vyčleněných místech v zahraničí. „Měli jsme i desítku žádostí z ciziny, jsou to většinou mladí lidé, kteří tam pracují," dodala Jana Hášová. Jmenovala třeba Paříž, Budapešť nebo také švédský Göteborg, kde nejprve vinou tamní pošty selhalo doručení potřebných dokumentů, ale pak vše dobře dopadlo.

Humpolecký Američan

Podle informací Lenky Žáčkové z evidence obyvatel odboru vnitřních věcí Městského úřadu v Humpolci letos vydali 128 voličských průkazů, což je prý rozhodně více, než v předešlých parlamentních volbách.

„Hodně voličských průkazů jsme ale vydali už na prezidentské volby, a to celkem 300. Ovšem to byla dvě kola voleb," podotkla Lenka Žáčková.

Volební průkazy z Humpolce na letošní předčasné volby do Poslanecké sněmovny poputovaly také třeba až do Irska a Vídně. O ně si humpolečtí obyvatelé na úřadě zažádali už před svým odjezdem. Další čtyři voliče, kteří jsou v cizině zapsáni ve zvláštním seznamu, má Humpolec v Londýně, Washingtonu, Paříži a New Yorku. Žáčková také uvedla, že humpolečtí úředníci i přes nenadálý termín voleb neměli žádné problémy na ně vše včas připravit.

Stihli to včas

O voličské průkazy, díky kterým mohou lidé volit jinde, než v místě bydliště byl letos v Pacově zhruba obdobný zájem jako v letošních lednových prezidentských volbách.

O voličské průkazy se ve městě pod Stražištěm přihlásilo 57 lidí. „U prezidentských voleb jsme dohromady vydali 75 průkazů. V prvním kole se jednalo o 27 průkazů a ve druhém 48," řekl tajemník Městského úřadu v Pacově Václav Krejča. Počet volebních místností se tam nezměnil.

V pátek a v sobotu se otevřou dveře čtyř volebních místností v Pacově a dále ve čtyřech místních částech, tedy v Bedřichově, Jetřichovci,  Roučkovicích a Velké Rovné. „Kvůli předčasným volbám jsme sice měli více práce, ale všechno jsme nakonec stihli podle přesně daného harmonogramu," dodal tajemník.

Kampaň vrcholí

Některé strany využívají v závěru kampaně všech možností. I u silnic na Pelhřimovsku se objevují třeba improvizované billboardy upevněné na balíkách slámy nebo „plachty" na plotech firem či rodinných domů. Kromě tradičních způsobů volebních letáků a kontaktních kampaní volí i pelhřimovští kandidáti oslovení formou mailů nebo sociálních sítí – většinou jde o ty strany, které cílí na mladší voliče.