A právě s nimi dokázala zaujmout porotu na dvacátém ročníku mezinárodní mozartovské soutěže pro mladé klavíristy do jedenácti let Amadeus 2013, která se konala sedmého až devátého února v Brně, a kde se malá hudebnice umístila na skvělém druhém místě.

Milé překvapení

Maminka Dianky Radka Kvášová prozradila, že její dcera sice odmala jezdí na různé klavírní soutěže a bývá úspěšná, ovšem tentokrát s tak krásným umístěním prý ani nepočítali. „Když jsme viděli tu vysokou úroveň ostatních soutěžících, tak jsme nedoufali v takový úspěch," uvedla Radka Kvášová.
Nadaná klavíristka navštěvuje hodiny klavíru  Lucie Kůželové na Základní umělecké škole v Humpolci. Ta připravovala Dianku na brněnskou soutěž po dobu své mateřské dovolené. „Naše škola se soutěže Amadeus zúčastnila poprvé. Tak jednoznačný úspěch v takové konkurenci jsme ale nečekali, i když je Dianka opravdu velký talent.  O to víc si ho však vážíme. Musím poděkovat i paní učitelce Kůželové za přípravu," ocenil druhé místo Dianky ředitel Základní umělecké školy v Humpolci Josef Jirků.

Během brněnského soutěžního klání měli všichni účastníci možnost pětiminutové rozehrávky na klavíru, který byl v sále. Všichni pak povinně hráli skladbu od W. A. Mozarta.

Odměna je vždy

Dianka uspěla ve třetí kategorii do jedenácti let v konkurenci tří malých klavíristů z Ruska, dvou z Ukrajiny, jednoho z Litvy a šesti z České republiky. Maminka Radka Kvášová prý byla hodně nervózní. „Já dceřina vystoupení vždy hodně prožívám. Ale o to víc si pak vychutnávám její výkony," řekla maminka a vzápětí dodala, že Dianka byla rodinou náležitě odměněna: „Víte, Dianka si odměnu vybírá ať už uspěje nebo ne. Tentokrát si hned v Brně pořídila nové střevíčky k slavnostním šatičkám a 3D pohádku. Došlo i na dětské šampaňské," dodala s úsměvem.

Mezinárodní úspěch však nezpůsobil, že by talentovaná klavíristka usnula na vavřínech. Už teď pilně cvičí na další soutěž, tentokrát na tradiční červnové klání klavíristů v Praze.

Diana Kvášová
Devítiletá Dianka hraje na klavír už od čtyř let. V současné době navštěvuje Základní školu Hradskou v Humpolci a kromě klavíru se věnuje také tancování a zpívání. Až vyroste, ráda by se stala učitelkou, možná klavírní. Její starší sestra Radka (13) rovněž sbírá úspěchy ve hře na klavír.

Aneta Slavíková