Občanské sdružení Provázek pro ně v rámci projektu Léčivá náruč připravilo setkání s koněm Likem a s kamarády z řad dobrovolníků Provázku a Gymnázia v Pelhřimově. „Jedná se o příjemné setkání, kdy děti dostanou příležitost setkat se s koníkem, povozit se na něm a i se o něm něco dozvědět,“ vysvětlila jedna z koordinátorek projektu Petra Milsinerová.

Like sklízel u dětí obdiv už od rána, kdy se popásal na zahradě domova.

„Moc jsem se na něj těšila. Je hrozně krásný a veliký,“ prohlížela si koně s obdivem pětiletá Fanynka. To, že se dětem koňská návštěva na zahradě domova líbila, potvrdila i Jana Fárová, ředitelka Dětského domova v Kamenici nad Lipou.

„Všichni už koníka netrpělivě vyčkávali. Skoro ani nemohli dospat,“ usmála se Fárová.

Dětem se celý den věnovali i dobrovolníci. Ti s nimi dováděli na hřišti, povídali si s nimi o koních, malovali obrázky nebo na děti dávali pozor při jízdě na koni.

Kamaráda potěšil chléb i jablíčka

„Mám ráda děti i koně, takže mě těší, že jsem mohla dnes do kamenického domova přijet,“ prohodila studentka pelhřimovského gymnázia Marie Jarošová mezi tím, co se věnovala hloučku dětí.

Středem pozornosti byl však neustále kůň Like. Děti už se nemohly dočkat, jaký bude pohled na zahradu z koňského hřbetu.

„Už abych se mohl svézt. Budu sedět hodně vysoko, ale vůbec se nebojím. Pak dám Likeovi jablíčko,“ ukazoval pětiletý Lukáš na tašku s jablky a sušeným chlebem, kterou pro koně přichystaly.

Zanedlouho už nastal ten dlouho očekávaný okamžik, kdy se děti mohly začít střídat na koňském hřbetě.

Každý z dvaceti malých jezdců se nejméně dvakrát projel zahradou. Nezůstalo ale jen u toho. Zájemci si kamaráda Likea i pohladili a ti odvážnější ho za svezení odměnili i pamlskem.

Jízda na koni bude jistě patřit k nezapomenutelným zážitkům také čtyřleté Natálie.

„Na koníkovi to pěkně houpalo. Poděkovala jsem mu, že mě hezky povozil. Teď mu za to ještě dám chleba,“ popisovala nadšeně Natálka, když pro Likea pečlivě vybírala usušený kousek chleba.

Všichni si akci náležitě užili

Prosluněný den si pochvalovala i ředitelka Jana Fárová.

„Vypadalo to, že koníkovi se u nás líbilo. Všechno plynulo bez problémů. Přálo nám i počasí. Bylo to moc příjemné setkání, které si užily jak děti, tak i všichni, kdo se na jeho organizování podíleli,“ uzavřela ředitelka kamenického dětského domova.