Žirovnice – Magnetem pro návštěvníky jsou jako již tradičně různé odrůdy jablek. Nechybí však ani další ovoce od předních českých pěstitelů a výzkumných ústavů z Olomouce či Střížovic. Dále jsou na zámku k vidění chryzantémy řezané i hrnkové, ve sklepních prostorách je vystavena zelenina.


Ve špýcharu na návštěvníky čeká opět zelenina, která je doplněna obří výstavou tykví, česneku a brambor.
„Páni pořadatelé jsou dokonalí a výstava je skvělá. Pokaždé, když do Žirovnice přijedu, tak mi říkají: „Je to dřina, už toho necháme, je nás málo, jsme staří." Naštěstí jsem na dveřích viděl, že už je naplánovaný další ročník, takže všem přeji hodně sil, protože Zahrada Vysočiny je jedna z akcí, která náš kraj zviditelňuje," řekl při slavnostním zahájení výstavy hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.


„Nejsem tu jako politik, ale spíše jako zahrádkář. Jezdím sem rád, protože mnoho let do Žirovnice jezdil i můj otec. Z tohoto pohledu je to pro mne nostalgické. Jsem rád, že zahrádkářská organizace v Žirovnici funguje. Ne všude si zahrádkáři vedou tak dobře a dělají radost nám všem. Byl bych rád, aby tradice výstav v Žirovnici pokračovala i nadále," sdělil předseda Senátu Milan Štěch.

V minulosti totiž hrozilo, že se podzimní etapa Zahrady Vysočiny nebude vůbec konat.„Předloni jsme měli na podzimní výstavě nejnižší návštěvnost. Tehdy jsme uvažovali, že výstavu zrušíme, nakonec převážily hlasy, abychom pokračovali. Jsem rád, protože sortiment, který je tu k vidění, je špičkový. Kvalita jablek je lepší než na celostátních výstavách," zdůraznil předseda žirovnických zahrádkářů Josef Kříž. Ten zároveň dodal, že pořadatelé si jako perličku připravili pro dámy výstavu chryzantém.
„Pro město je výstava tradiční akcí, která se dá svojí kvalitou srovnat s renomovanými výstavami po republice. Schází se tu odborná i laická veřejnost. Osobně jsem jejím pravidelným návštěvníkem," pronesl starosta Žirovnice Milan Šmíd.
Brány zámku i špýcharu se pro návštěvníky výstavy uzavřou dnes v 16 hodin.