Do konce prázdnin zbývají zhruba dva týdny, a tak opravy školských budov finišují. Někde se objevily komplikace, nicméně začátek školního roku by neměly ohrozit.

Ať už se jedná o menší či větší úpravy školních objektů, podle oslovených ředitelů škol se opravy neprotáhnou, a studentům se tak jejich velké letní prázdniny neprodlouží.

Menší komplikace během plánované rekonstrukce nastaly například na humpolecké Základní škole Hálkova. V období letních prázdnin se tam pustili do tří zásadnějších oprav. „V jídelně jsme dělali nový nákladní výtah, který už je hotový a v pořádku předaný. Další opravy se týkaly sádrokartonových podhledů," přiblížil ředitel školy Václav Strnad.

Rekonstrukce byla zaměřena také na odizolování hlavní budovy školy, a to z důvodu vlhkosti zdiva. Tam už ale nastaly potíže. „Zjistilo se, že jsou ucpané dešťové svody, takže jsme museli povolat odborníky a změnit projektovou dokumentaci," popsal Strnad. Zároveň ale dodal, že do konce prázdnin bude vše hotové a připravené na příchod školáků.

Malé zpoždění s opravou budovy zaznamenali také na Základní škole Komenského v Pelhřimově. V pavilonu prvního stupně dělníci opravují elektroinstalaci. „Ještě zbývá dodělat poslední montáže kabelů a obložení u dveří," řekl ředitel školy Martin Skořepa. Dále dodal, že některá místa, kde elektroinstalaci měnili, nově vymalovali.

Naopak kompletně hotovo a dokonce i uklizeno mají na Základní škole Krásovy domky v Pelhřimově. Před vchodem do školy a ve školním dvoře mají podle ředitele školy Pavla Rafaje vybudovanou zahradu, jejíž součástí je i nově postavená přírodní učebna. „Je to zastřešený dřevěný altán a uvnitř jsou umístěny lavičky," popsal vzhled venkovní učebny Rafaj.

Učitelé zde budou vyučovat například prvouku, přírodopis a pracovní činnosti. „Když děti zrovna nebudou potřebovat psát do sešitu, budou moci dorazit do této učebny. Venkovní třída se bude využívat v předmětech, které mají nějaký vztah k přírodě," vysvětlil význam neobvyklé přírodní učebny ředitel Rafaj.

Na školní zahradu zbývá pouze umístit reklamní tabuli a prázdninové opravy budou mít už zcela za sebou.