Mezi městem zřizované čtyři základní školy rozdělí Pelhřimov 200 tisíc korun. Školy a především žáci si mohli o novinkách rozhodovat poprvé, v rámci takzvaného participativního rozpočtu do škol. „Žáci přicházeli s nápady na zvelebení svých škol. Celým procesem je provázel koordinátor, poradci se stali i kantoři jednotlivých škol, kteří byli žákům po celou dobu k dispozici. Žáci rozhodovali o využití peněz od října loňského roku do ledna 2024,“ vysvětlila mluvčí pelhřimovské radnice Andrea Unterfrancová.

V základní škole Krásovy domky se tak děti dočkají například nových relaxačních míst, nového stolu na stolní tenis či nových didaktických her. „Vzhledem k tomu, že jsme řešili participativní rozpočet poprvé, byla ohledně toho ve sboru patrná trochu nejistota či obavy, kde jsou hranice, co je možné žákům dovolit. Na vybraných projektech se tak větší měrou podíleli v diskuzi i učitelé během třídnických hodin,“ popsal ředitel školy Jan Jůzl.

V pocitové mapě se lidé mohou vyjadřovat i letos. Foto: poskytlo město Pelhřimov
Pocitová mapa v Pelhřimově: lidé kritizovali nádraží a ubytovnu, chválili Stráž

Děti se podle něj nejčastěji shodly na vybavení pro společné prostory, které mohu využívat všichni žáci z různých tříd. „Příjemně nás překvapilo zapojení nejmladších žáků. Z pracovních listů od žáků vzešla řada podnětů, kterými se ve škole budeme zabývat bez ohledu na participativní rozpočet,“ dodal ředitel Jůzl.

Žáci ze základní školy Komenského se rozhodli například pro nové posezení na školní zahradě, mini posilovnu, sedací pytle a odpočinkovou zónu. Sedací vaky a odpočinkovou zónu si mimo jiné vybrali i žáci základní školy Na Pražské. Klidovou zónu, sedací vaky a úpravu venkovního prostoru u školy si zase zvolili žáci základní školy Osvobození.

V Nemocnici Jihlava zasahovali detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu.
Korupční kauza: ministerstvo zastavilo dotace pro jihlavskou nemocnici

Všech novinek se žáci dočkají ještě v letošním roce. „Školy si s prvním ročníkem akce poradily skvěle, i když to pro ně bylo nové. Je fajn, že se naše děti nebojí vynaložit své úsilí a podat návrh, o kterém si myslí, že je důležité ho mít ve svém okolí. Zároveň se učí i to, že jejich nápad musí být přijatelný pro ostatní, protože musí získat hlasy nejen svých kamarádů, ale i ostatních, komunity,“ komentoval místostarosta města Karel Kratochvíl.