Součástí akce Pelhřimovský podvečer určené záchranářům byl mimo jiné workshop lékařky Dany Hlaváčkové, která působí ve Středočeském kraji. Nejen peeři se v něm mohli naučit masážním technikám čerpajícím třeba ze Shiatsu nebo Reiki. „Je to další způsob pomoci, kterou může peer kolegovi nabídnout," podotkla Dana Hlaváčková s tím, že tyto techniky, kde masér pracuje s energií, nemusí být samozřejmě využívány jen v rámci náročného povolání záchranáře.

O tříhodinové relaxování, které na konci týdne opravdu přišlo vhod, projevilo zájem jen několik jedinců z více než dvou stovek českých i slovenských účastníků pátečního programu Pelhřimovského podvečera, ale komornější sestavu naopak všichni uvítali. „Lépe když se účastní méně lidí, kteří mají opravdový zájem," poznamenala lékařka. Během příjemně stráveného pozdního odpoledne si každý vyzkoušel roli maséra i masírovaného a kromě nově nabyté energie si tak odnesl i užitečné dovednosti.

V nabídce workshopů byl například i nácvik porodu v sanitce. Některé další se na dvoudenním programu Pelhřimovského podvečera objevují opakovaně. Podruhé se pro loňský úspěch uskutečnil workshop Hračky. S jejich pomocí si účastníci vyzkoušeli postup při hromadné dopravní nehodě. „Znázornit si ji je náročné finančně i organizačně. My takto na malém prostoru dokážeme dát lidem vizuální představu, aby dovedli lépe reagovat, až se u takového neštěstí ocitnou. Je to první stupeň před tím, než se dostanou na reálné velké cvičení ve výcvikovém středisku, kam by měl člověk již přijít nějakým způsobem připravený," popsal smysl workshopu František Genšor z Falck Záchranné akciové společnosti, která poskytuje záchranné služby na Slovensku.

O uplynulém víkendu se konal již osmý ročník akce, jež se z jednoho podvečera rozrostla do největší konference v republice. Podnět jejímu konání dal primář jihlavského oblastního střediska Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina Tomáš Vaňatka. „První ročník se konal v hotelu Slávie, kde se sešlo přes čtyřicet účastníků převážně z Pelhřimova spolu s několika záchranáři z okolních okresů. Konference se od jiných konajících se v Česku liší tím, že klademe důraz, aby přednášky byly pro záchranáře a aby si je i sami vypracovávali a přednášeli. Na jiných konferencích bývá procento záchranářů malé, zde je ale poměr lékařů a záchranářů jedna ku jedné," sdělil primář.

Dominika Dufková