V té chvíli začíná pro všechny složky integrovaného záchranného systému pohotovost. Na místo vyrážejí hasiči z Pelhřimova, dobrovolní hasiči ze Želiva a z Červené Řečice a samozřejmě několik sanitních vozů s posádkami zdravotníků a lékařů.

Za několik málo minut už jsou všichni na místě a začíná boj o lidské životy.

Tři mrtví a sedm těžce zraněných

Tentokrát to však není doopravdy. V pátek v nočních hodinách se totiž na jedné z chat mezi Červenou Řečicí a Želivem konalo cvičení. To mělo prověřit součinnost složek hasičů a zdravotníků, společné velení, a především traumatologický plán pelhřimovské nemocnice.

„Zranění lidé uvnitř chaty jsou ve skutečnosti členové Červeného kříže. Jsou velmi reálně namaskovaní a na sobě vždy mají popis svého zranění. Jde o to, nacvičit spolupráci při evakuaci hořícího objektu a třídění raněných. Prověřují se i dojezdové a evakuační časy,“ přímo na místě vysvětlila mluvčí HZS kraje Vysočina Denisa Vrbová.

To už ale začíná skutečné vynášení lidí ven z chaty. Pro nezúčastněného pozorovatele to připomíná spíše zmatené pobíhání lidí. Ne však pro zasahující záchranáře. Ti jsou přesně koordinováni pomocí vysílaček a každý ví, co má dělat.

„Máme postavený stan, kam jsou primárně přenášeni zranění. Odtud je posádky rozváží do nemocnice podle toho, jak rozhodne velitel. To je klasický postup při hromadném neštěstí, kdy se předpokládá delší doba zásahu,“ vysvětluje Lukáš Kettner, ředitel záchranné služby kraje Vysočina.
První sanitky odvážejí zraněné, a některé z nich se na místo musejí vrátit.

V hořící chatě jsou tři mrtví, sedm těžce zraněných, pět středně těžce a zbytek lehce. Jedná se většinou o popáleniny, tržné rány a zlomeniny. „Jde vlastně o úplně první noční cvičení. Podobná děláme asi třikrát ročně a vždy takto v reálu. Je to výhoda v tom, že při skutečném neštěstí už všichni vědí, co mají dělat, a zvládnou některé věci lépe,“ dodal Kettner.