Do úterý 16. července bude odpočívka na kilometru 89,1 dálnice částečně v provozu. „Bude možné tankování na čerpací stanici pohonných hmot, ale odpočívka bude sloužit pouze k průjezdu, nikoliv ke stání,“ uvedl k nejbližším dnům v místě stavby mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Studecký.

V termínu od středy 17. července do neděle 27. října bude odpočívka uzavřena. Následně by měla být v rozšířené podobě opět dána do užívání motoristům. Rozšíření odpočívky Humpolec přijde na 42 milionů korun bez DPH.

V době od 17. července do konce srpna letošního roku se budou práce týkat pouze odstavného pruhu dálnice D1. „V průběhu rozšiřování odpočívky bude umožněn provoz v levém i pravém jízdním pásu,“ doplnil informace k organizaci stavebních prací v době letošních letních prázdnin Jan Studecký.

Po rozšíření odpočívky přibude u Humpolce na kilometru 89,1 řada parkovacích stání. Hned osm nových parkovacích stání získají řidiči nákladních automobilů, neboť místo současných jedenácti bude odpočívka Humpolec nabízet devatenáct míst pro nákladní vozidla.

Nově budou v tomto místě čtyři parkovací stání pro autobusy a tři pro obytné přívěsy. Rozšíří se i počet stání pro osobní auta. Namísto 20 před rekonstrukcí jich zde bude k dispozici 31.

Rozšiřování počtu parkovacích míst představuje realizaci strategie, kterou zpracovalo ŘSD a která byla schválena Ministerstvem dopravy. Cílem je zvýšit kapacitu odstavných ploch, a to především pro kamionovou dopravu. „Rozšiřováním počtu parkovacích míst přispívá ŘSD ke zvýšení komfortu a bezpečnosti silničního provozu,“ připomněl Jan Studecký.

Poblíž Humpolce jsou na dálnici D1 ještě další odpočívky. Na kilometru 88,7 se nachází malá odpočívka Humpolec ve směru na Brno. Mezi kilometry 83,4 a 84,1 jsou na obou stranách dálnice odpočívky Speřice a mezi kilometry 95,7 a 95,8 rovněž na obou stranách dálnice odpočívky Mikulášov.

Investice do rozšíření kapacity odpočívky na kilometru 89,1 u Humpolce ve směru na Prahu je součástí plánu ŘSD na rozšíření počtu nových parkovacích míst pro nákladní automobily v roce 2019. Celkem už vzniká nebo je ve fázi přípravy na dálnicích D1 a D8 nových 87 stání pro kamiony.